Pojedynek pierwszych par. Nie wszyscy zwrócili na to uwagę – coś łączy Rafała Trzaskowskiego i Agatę Dudę!

Kraków kontra Warszawa. Uniwersytet Jagielloński kontra Uniwersytet Warszawski. Prawo i Sprawiedliwość kontra Platforma Obywatelska. Wydaje się, że Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego dzieli niemal wszystko. Również ich żony mają zupełnie inną wizję tego, jak powinna wyglądać rola pierwszej damy. A jednak nam udało się znaleźć coś, co łączy prezydenta Warszawy i Agatę Dudę. To wspólna pasja do języków obcych. Obecna pierwsza dama z wykształcenia jest germanistką, a z zawodu – nauczycielką języka niemieckiego. Również Trzaskowski, który deklaruje znajomość aż pięciu języków obcych, ma w swoim życiorysie epizod, kiedy był nauczycielem angielskiego, a nawet pracował jako tłumacz.

Agata Duda ma 48 lat, pochodzi z Krakowa, z wykształcenia jest filologiem germańskim, a z zawodu – nauczycielką języka niemieckiego. Małgorzata Trzaskowska ma 42 lata, urodziła i wychowała się w Rybniku. Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Krakowie, potem pracowała m.in. w agencji reklamowej. Od 2007 zajmowała się promocją i rozwojem miasta w warszawskim ratuszu. Zrezygnowała ze stanowiska, gdy jej mąż został prezydentem stolicy.

Andrzej Duda urodził i wychował się w Krakowie. Do Warszawy na stałe trafił, gdy związał się z PiS i zaczął robić karierę polityczną. Rafał Trzaskowski to warszawiak z krwi i kości, ale w 2015 r. startował z Krakowa w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Również jego żona studiowała w Krakowie.

Andrzej Duda uczył się w krakowskim liceum, a studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale prawa. Przez pewien czas wykładał na uczelni, a w 2005 roku został doktorem nauk prawnych i otworzył swoją kancelarię. Natomiast Rafał Trzaskowski kończył Uniwersytet Warszawski na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych (tam też zrobił doktorat), a także Kolegium Europejskie w Natolinie. Był też stypendystą Instytutu Unii Europejskiej ds. Badań nad Bezpieczeństwem w Paryżu i Uniwersytetu w Oxfordzie. Co więcej, jako nastolatek miał okazję wyjazdów do szkół w Australii i USA.

Obecny prezydent deklaruje komunikatywną znajomość języka angielskiego i rosyjskiego, a także rozumienie języka niemieckiego. Z kolei Rafał Trzaskowski deklaruje, że znajomość pięciu języków obcych – angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego. Zresztą był nauczycielem tego pierwszego, a nawet pracował jako tłumacz symultaniczny.

Pierwsza para ma córkę Kingę Dudę (ur. 1995 r.), która w ubiegłym roku ukończyła prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tym samym poszła w ślady ojca, który również studiował na UJ, a nawet zrobił tam doktorat. Od niedawna Kinga robi karierę w prestiżowej kancelarii prawniczej w Londynie. Z kolei Trzaskowscy mają córkę Aleksandrę (ur. 2004) i syna Stanisława (ur. 2009).

Jeśli chodzi o nieruchomości, prezydent Duda dysponuje 79-metrowym mieszkaniem, który jest współwłasnością małżeńską, lokalem mieszkalnym o powierzchni 132 m kw. z garażem o powierzchni 19 m kw., i działkę o powierzchni 325 m kw. Tak wynika z jego oświadczenia majątkowego, które ujawnił tuż przez pierwszą turą wyborów prezydenckich.

Z kolei Rafał Trzaskowski wykazał dwie nieruchomości. 79-metrowe mieszkanie o wartości ok. 1 mln zł (w spadku po rodzicach) i lokal o powierzchni 126 m kw. o wartości 930 tys. (wspólność majątkowa, nieruchomość obciążona hipoteką – złożono wniosek o wykreślenie w związku ze spłatą kredytu hipotecznego).

Prezydent Duda w swoim oświadczeniu majątkowym nie wykazał żadnego auta. Na co dzień, co zrozumiałe, porusza się prezydencką limuzyną. Rafał Trzaskowski ma samochód VOLVO XC70 z 2011 roku.

Prezydent Andrzej Duda jest zapalonym narciarzem i praktycznie każdej zimy można spotkać go na stoku. Podczas studiów startował nawet w Akademickich Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim. Rafał Trzaskowski też jeździ na nartach, a także uprawia windsurfing. Często też wybiera się na rowerowe przejażdżki.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!