Ukraina: udane testy nowego silnika rakietowego dla ukraińskiej rakiety Cyklon-4 [ VIDEO]

Nowy silnik RD861K opracowano na potrzeby ukraińskiej rakiety nośnej Cyklon-4.

Biuro Konstrukcyjne „Piwdenne” z powodzeniem przeprowadziło pod koniec czerwca próby nowego silnika rakietowego jednokomorowego RD861K dla ukraińskiej rakiety nośnej. Był to drugi etap końcowych testów.

Ukraiński serwis „Defense Express” zaznacza, że w zakładach im. Makarowa przeprowadzono trzy serie po pięć uruchomień silnika, które łącznie trwały 1601,6 sekundy. W ten sposób drugi etap prób został z powodzeniem zakończony. Zaznaczono, że opracowany przez ukraińskich naukowców silnik pokazał swoją gotowość do prób w locie, jako część rakiety-nosiciela „Cyklon-4”.

RD861K to silnik najwyższego, trzeciego stopnia rakiety „Cyklon-4”. Zapewnia wielorazowy zapłon i kierowanie wektorem ciągu. Opracowano go przede wszystkim dla zapewnienia ciągu i zdolności manewrowych w składzie trzeciego stopnia rakiety nośnej, ale planuje się również wykorzystywanie go na drugim stopniu nowej rakiety nośnej jako silnik marszowy.

Rakieta Cyklon-4 miała być trójstopniową rakietą nośną przeznaczoną do startów komercyjnych, ale jej program budowy został anulowany. Większą część konstrukcji zapożyczono z wycofanej rakietyCyklon-3 . Zdolność wynoszenia rakiety szacowano na 5300 kg w odniesieniu do niskiej orbity okołoziemskiej i 1800 kg w przypadku orbity geostacjonarnej. Rakieta miała być wystrzeliwana z kosmodromu w Brazylii. Prace nad rakietą Cyklon-4 rozpoczęły się w 2002 roku, ale w 2015 roku Brazylia wycofała się ze współpracy z Ukrainą, m.in. ze względu na kłopoty finansowe, techniczne i liczne opóźnienia. Powątpiewano też w opłacalność projektu. Oznaczało to anulowanie całego programu.

  Defence-ua.com   / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!