Amerykański niszczyciel rakietowy opuścił Morze Czarne – Flota Czarnomorska monitoruje okręty NATO

Niszczyciel rakietowy USS Porter rozpoczął tranzyt z Morza Czarnego do Morza Śródziemnego, po zakończeniu przeprowadzenia operacji bezpieczeństwa morskiego – poinformowało we wtorek dowództwo amerykańskiej marynarki w Europie i w Afryce.

Jak  poinformowało we wtorek   dowództwo amerykańskiej marynarki wojennej w regionie Europy i Afryki, niszczyciel rakietowy zakończył swoją misję w basenie Morza Czarnego i rozpoczął tranzyt do Morza Śródziemnego.

Podczas pobytu na Morzu Czarnym, Porter i jej załoga uczestniczyli w dwóch ćwiczeniach morskich z siłami z bułgarskiej, gruzińskiej, rumuńskiej i tureckiej marynarki wojennej. Porter przeprowadził również dwa krótkie postoje na paliwo w Batumi w Gruzji.

„Moja załoga i ja cieszyliśmy się i czerpaliśmy ogromne korzyści z działań na Morzu Czarnym wraz z naszymi regionalnymi partnerami, demonstrując nasze zaangażowanie w stabilność i bezpieczeństwo” – poinformował Craig Trent, dowódca Portera. „Szkolenie i współpraca nie tylko zwiększają naszą siłę, ale są niezbędne do budowania interoperacyjności i gotowości do wspólnej misji”.

Statek wpłynął do Morza Czarnego 17 czerwca, aby wzmocnić działania z sojusznikami i partnerami NATO oraz zademonstrować zbiorowe postanowienia dotyczące bezpieczeństwa Morza Czarnego.

„Obecność Portera na Morzu Czarnym jest istotna dla budowy bezpiecznego środowiska morskiego i zapewnienia wolności żeglugi” – przekonywał wtedy dowódca okrętu, komandor Craig Trent. „Porter i jego załoga oczekują działania na Morzu Czarnym u boku naszych sojuszników i partnerów, wspierając wzajemne interesy morskie w regionie”.

Porter niedawno przeprowadził operacje z krajami partnerskimi, w tym szkolenie z rumuńską marynarką wojenną na Morzu Czarnym w kwietniu, wspólne ćwiczenia interoperacyjne z włoskimi i francuskimi marynarkami na Morzu Śródziemnym w kwietniu i z Royal Navy na dalekiej północy i Morzu Barentsa w maju.

Zobacz też:  Amerykański niszczyciel rakietowy rozpoczyna misję na Morzu Czarnym  

Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa  Tass  , siły Floty Czarnomorskiej śledziły ruchy grupy morskiej NATO na Morzu Czarnym. „Siły Floty Czarnomorskiej zaczęły śledzić operacje stałej grupy przeciwdziałania minom NATO złożonej z pływającej bazy zaopatrzeniowej Aliakmon greckiej marynarki wojennej (okręt flagowy), trałowców przeciwminowych Tambre hiszpańskiej marynarki wojennej i okrętu włoskiej marynarki wojennej, które weszła do Morza Czarnego 7 lipca 2020 roku”- przekazało dowództwo w oświadczeniu.

Ostatnim razem rosyjskie siły zbrojne śledziły działania NATO na Morzu Czarnym w dniu 17 czerwca, kiedy amerykański niszczyciel rakietowy Porter wszedł w ten obszar. Statek Marynarki Wojennej USA pozostawał na Morzu Czarnym do rana 7 lipca.

Zobacz też:  Na Morze Czarne wpłynął niszczyciel USA. Jest reakcja Floty Czarnomorskiej  

Kresy.pl/Tass/c6f.navy.mil

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!