Wybory 2020. Na kogo zagłosują wyborcy Szymona Hołowni? Pierwsze sondaże

Szymon Hołownia zajął trzecie miejsce w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Według danych Państwowej Komisji Wyborczej (z 99,78 proc. komisji) niezależny kandydat otrzymał 13,85 proc. poparcia (2 mln 667 tys. 655 głosów). Najprawdopodobniej to właśnie wyborcy Szymona Hołowni oraz Krzysztofa Bosaka zdecydują czy 12 lipca nowym prezydentem zostanie Rafał Trzaskowski, czy też Andrzej Duda uzyska reelekcję. Na kogo zagłosują wyborcy Hołowni?

 CZYTAJ WIĘCEJ :  Są już wyniki z ponad 99 proc. komisji [RELACJA NA ŻYWO]  

W drugiej turze wyborów prezydenckich o ponad 2,5 mln głosów wyborców  Szymona Hołowni   powalczą  Rafał Trzaskowski   i  Andrzej Duda  . Według danych PKW z ponad 99 proc. obwodów kontrkandydaci otrzymali odpowiednio: 30,34 proc. oraz 43,67 proc. głosów wyborczych Polaków. Obaj kandydaci głośno ubiegają się o elektorat Hołowni. Co na to sam Szymon Hołownia?

– Z moimi liderami uzgodnię agendę trzech czy czterech najważniejszych dla nich rzeczy i położymy je przed Rafałem Trzaskowskim. Powiemy: „Jest ci z tym po drodze? Jesteś w stanie to zaakceptować? Bo jeśli tak, to ten komunikat pomoże wielu z nas podjąć decyzję” – mówił w TVN24 Hołownia. – Ale to będą zawsze osobiste decyzje wolnych ludzi, którzy dołączyli do naszego ruchu. Ja nie mogę ich traktować przedmiotowo – podkreślił Hołownia. W rozmowie z reporterem TVN24 Hołownia powiedział natomiast na kogo sam nie zagłosuje. – Nie zagłosuję w drugiej turze na Andrzeja Dudę. Ale to nie wyczerpuje decyzji, których może dokonać obywatel – dodał. Tuż po ogłoszeniu wyników Hołownia zwrócił się ponadto do swoich wyborców – Nie jestem władcą waszych sumień i długopisów, sami wiecie, co jest najlepsze dla Polski – zaznaczył niezależny kandydat.

 POLECAMY :  W tych gminach głosowano wyłącznie korespondencyjnie. Andrzej Duda zdecydowanym zwycięzcą  

Do przejęcia głosów Hołowni odniósł się także lider KO Borys Budka, który był gościem Konrada Piaseckiego w programie „Jeden na jeden” w TVN24. – Nie będziemy rozmawiać z Szymonem Hołownią o żadnych stanowiskach. To nie jest człowiek, który będzie chciał czymkolwiek handlować. Mamy te same wartości. Powiedział, że nie zagłosuje na Dudę i to jest deklaracja. Chcemy rozmawiać z jego wyborcami o projektach przyszłościowych – zapowiedział Budka.

Szymon Hołownia cieszył się sporym poparciem niemal w każdej grupie społecznej. Wśród uczniów i studentów uzyskał poparcie 23,1 proc. głosów. Wśród właścicieli i współwłaścicieli firm – zagłosowało na niego 15,8 proc. wyborców. Z kolei wśród bezrobotnych – 13,2 proc. Hołownia cieszył się relatywnie najmniejszym poparciem u rolników – 6,3 proc. oraz wśród robotników – 11,8 proc.

Co na to sondaże? Komu głos w drugiej turze przekażą wyborcy Szymona Hołowni? Według sondażu Pollstera dla „Super Expressu” 74 proc. wyborców Hołowni poprzez w II turze Rafała Trzaskowskiego, urzędujący prezydent może liczyć jedynie na 17 proc. wyborców niezależnego kandydata.

Jeszcze mniejszym poparciem wśród wyborców Hołowni cieszy się Andrzej Duda w sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski. Według niego 74 proc. wyborców Hołowni popiera w II turze Trzaskowskiego. Duda może liczyć jedynie na 7 proc. wyborców Hołowni.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!