Wybory 2020. Na kogo zagłosują wyborcy Krzysztofa Bosaka? Sondaże wyborcze

Według danych PKW z przeszło 87 proc. komisji wyborczych, Krzysztof Bosak w pierwszej turze wyborów prezydenckich otrzymał 6,9 proc. głosów Polaków. O przejęciu elektoratu kandydata Konfederacji marzy zarówno urzędujący prezydent Andrzej Duda, który uzyskał 45,24 proc. głosów (7 mln 246 tys. 743 głosy), jak i kandydat KO Rafał Trzaskowski, który w pierwszej turze zgarnął 28,92 proc. poparcia (4 mln 632 tys. 734 głosów). Na kogo zagłosują wyborcy Krzysztofa Bosaka?

Już pierwsze powyborcze przemówienia Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego (obaj znaleźli się w II turze wyborów) dały do zrozumienia, że walka o elektorat Krzysztofa Bosaka została rozpoczęta. Jak się okazuje, to właśnie wyborcy kandydata Konfederacji mogą stać się języczkiem u wagi, który przesądzi, który z kandydatów wygra w drugiej turze wyborów. Do zagospodarowania jest (wg danych z 87 proc. obwodów wyborczych) 6,79 proc. głosów, czyli 1 mln 86 tys. 905.

 CZYTAJ WIĘCEJ:   Waldemar Paruch: druga tura to będzie gra lęków  

– Dziękuję Krzysztofowi Bosakowi i jego wyborcom. Jeśli chodzi o wolność gospodarczą mamy w większości takie same poglądy – stwierdził Rafał Trzaskowski tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników, dając do zrozumienia, że dotychczasowi wyborcy Bosaka mogą bez problemu szukać swoich postulatów również w programie wyborczym kandydata KO. Dłużny nie pozostał mu także urzędujący prezydent Andrzej Duda, który także z uprzejmością wypowiadał się o wyborcach Bosaka tuż po zakończeniu ciszy wyborczej.

Co na to sam Krzysztof Bosak? Tuż po ogłoszeniu wyników wyborów Konfederacja na swoim oficjalnym profilu na Facebooku poinformowała natomiast, że „nie udzieli poparcia żadnemu z kandydatów na urząd Prezydenta RP, którzy będą rywalizować w drugiej turze wyborów prezydenckich”. Jak podzielą się zatem głosy wyborców Bosaka w drugiej turze?

Wynik Bosaka to wspomniane ponad milion głosów. Ta wartość może zadecydować o losach drugiej tury. Kto głosował na Krzysztofa Bosaka? Według Ipsos byli to przede wszystkim ludzie młodzi, w wieku 18-29 lat. Kandydata Konfederacji w tej grupie wiekowej poparło aż 21,7 proc. wyborców. To o 1,4 proc. więcej niż prezydenta Andrzeja Dudę! A także niewiele mniej od Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni, których poparło odpowiednio: 24,5 oraz 23,9 proc. wyborców. Frekwencja wśród najmłodszych (18-29 lat) wyniosła natomiast 64,5 proc.

 CZYTAJ WIĘCEJ:   Dr hab. Marek Migalski: kluczowi będą teraz wyborcy Hołowni  

Jak mogą rozłożyć się głosy Krzysztofa Bosaka w drugiej turze wyborów prezydenckich? Według wielu sondaży jest to bardzo trudne do przewidzenia, bowiem zarówno prezydent Duda, jak i Rafał Trzaskowski nie są specjalnie atrakcyjnymi kandydatami dla wyborców Bosaka, choć na pewno zdecydowanie bliżej im (ideowo) do urzędującej głosy państwa. I tak, według sondażu Pollster dla „Super Expressu”, że 49 proc. wyborców Bosaka poprze w II turze Andrzeja Dudę. Trzaskowski może liczyć jedynie na 19 proc. elektoratu kandydata Konfederacji. Z kolei badanie IBRiS dla Wirtualnej Polski pokazuje, że wyborcy Krzysztofa Bosaka wolą… Trzaskowskiego, którego popiera 43 proc. badanych. Dudę woli 23 proc. elektoratu skrajnie prawicowego polityka. Najbardziej „bliski” jest natomiast sondaż Ipsos dla OKO, z którego wynika, że Duda otrzyma głosy 24 proc. wyborców Bosaka, zaś Trzaskowskiego wybierze 33 proc. badanych.

Kto ostatecznie przejmie głosy wyborców Bosaka? Zapewne walka o nie toczyć będzie się do ostatniego dnia kampanii przed druga turą zaplanowaną na 12 lipca, jednak pamiętać należy, że wielu wyborców kandydata Konfederacji może po prostu zostać w domu i nie głosować w drugiej turze, na co wskazują opinie wielu politologów i ekspertów.

Walka toczyć się będzie jednak nie tylko o głosy Bosaka, ale także: Szymona Hołowni, który uzyskał 13,69 proc. głosów (2 mln 192 tys. 185), Władysława Kosiniaka-Kamysza – 2,46 proc. (393 tys. 526 głosów) oraz Roberta Biedronia – 2,12 proc. (340 tys. 147 głosów). Pozostali kandydaci uzyskali mniej niż 0,3 proc głosów.

 CZYTAJ WIĘCEJ:   Jak mogą rozłożyć się głosy zwolenników Krzysztofa Bosaka? 

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*