Trzaskowski zdecydowanie wygrał w Pradze. Duda dopiero czwarty

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP w Pradze pierwszą turę polskich wyborów prezydenckich wygrał Rafał Trzaskowski przed Szymonem Hołownią, Robertem Biedroniem i obecnym prezydentem Andrzejem Dudą. W oficjalnych wynikach z Ostrawy Trzaskowski wyprzedził Dudę i Hołownię.

W Czechach utworzono dwa obwody głosowania: w konsulatach w Ostrawie i Pradze. W obwodzie utworzonym w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Pradze, według nieoficjalnych informacji PAP, najwięcej głosów – 892 uzyskał Trzaskowski. Wyprzedził Hołownię, na którego zagłosowało 255 wyborców oraz Biedronia z poparciem 192 głosów. Na urzędującego prezydenta oddano 164 głosy. Łącznie w Pradze oddano 1625 ważnych głosów. Frekwencja wyniosła 88, 32 proc.

Według oficjalnego protokołu z obwodowej komisji utworzonej w Konsulacie Generalnym RP w Ostrawie oddano 409 ważnych głosów. Cztery osoby głosowały okazując zaświadczenie o prawie do głosowania. Najwięcej głosów – 191 uzyskał Rafał Trzaskowski a urzędujący prezydent dostał 100 głosów. Na Hołownię zagłosowało 66 wyborców. Frekwencja w Ostrawie wyniosła 89,3 procent.

Wybory w Czechach przebiegały spokojnie. Uczestniczyło w nich niewielu wyborców, którzy odwiedzając Czechy mieli ze sobą zaświadczenie o prawie do głosowania. W Pradze było kilkadziesiąt takich osób. Przebieg wyborów i rezultat pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce relacjonowały tutejsze media, które na portalach informacyjnych zamieściły wyniki exit polls. (PAP)

Niemieckie media informują o przerażających warunkach pracy panujących w zakładach mięsnych Tönnies w miejscowości Rheda-Wiedenbrück w Nadrenii Północnej-Westfalii. Obecnie firma jest największym ogniskiem koronawirusa w Niemczech. Na początku tygodnia wyszła na jaw informacja, że zatrudnionych jest tam około 900 Polaków. – Słyszałem nocą płacz kolegów – wyznał były pracownik zakładów w rozmowie z „Deutsche Welle”.

Szokujące sceny rozegrały się kilka dni temu w Gdańsku. Jadący z dużą prędkością rowerzysta niemal wjechał w idących chodnikiem trzech chłopców. Kiedy jeden z nich zwrócił mu uwagę, mężczyzna nagle zawrócił i brutalnie pobił dwóch nastolatków. Policja opublikowała nagranie z tego bulwersującego zajścia i apeluje o pomoc w zidentyfikowaniu mężczyzny.

Pod koniec kwietnia warszawska pielęgniarka została skierowana przez wojewodę do pracy w Wierzbicy pod Radomiem. Po upływie dwóch miesięcy Renata Kozioł wciąż uważa, że przeżyła tam koszmar, o którym trudno jej będzie zapomnieć. – Potraktowano mnie jak żołnierza, który dostał rozkaz i musiał go wypełnić. A przecież nie ma wojny, ani stanu wojennego. Stan epidemii to nie to samo – zwierza się Faktowi. Wróciła do Warszawy, jest zdrowa, ale nadal kiepsko sypia i wymaga pomocy psychologa.

Pewien Brytyjczyk miał wyjątkowego pecha! Gdy szczęśliwy wracał do domu swoim nowo zakupionym lamborghini… rozbił się na autostradzie. Jazdą supersamochodem rozkoszował się zaledwie 20 minut. Nawet policjantom zrobiło się go żal…

Makabryczne odkrycie w Czyżewie na Mazowszu. W studni jednego z gospodarstw znaleziono rozkładające się ciało noworodka. Jego matką była 25-letnia Tatiana, która pracowała na terenie tamtejszego gospodarstwa. Z ustaleń śledczych wynika, że dziewczynka urodziła się martwa. A co stało się z jej matką?

Czy można pobierać emeryturę z ZUS i KRUS? Kiedy można ubiegać się o emeryturę pomostową? Jak można podnieść świadczenie, kiedy brakuje dokumentów? Te pytania nurtowały Czytelników Faktu. Odpowiedzi na nie i na wiele innych udzielali eksperci z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podczas dyżuru telefonicznego. Prezentujemy zapis relacji z dyżuru.

Jest tymczasowy areszt na trzy miesiące dla kierowcy, który w czwartek pod wpływem amfetaminy doprowadził do katastrofy komunikacyjnej w Warszawie. Śledczy poinformowali ponadto, że mężczyzna był w przeszłości 13-krotnie karany za wykroczenia drogowe i nie miał doświadczenia w prowadzeniu autobusów. Jak się tłumaczy?

promocyjne, możemy liczyć na mniej niż 1 proc.i to w przypadku najlepszych ofert. Przyjęcie takiej propozycji oznacza zaledwie kilka złotych odsetek od każdego powierzonego na rok tysiąca. A będzie gorzej! – zauważa Bartosz Turek, analityk HRE Investments. Przedstawiamy zestawienie najlepszych lokat za czerwiec 2020.

Około stu osób zostało ewakuowanych z domów na skutek podtopień spowodowanych nagłymi i intensywnymi ulewami, które przeszły po południu przez powiat rzeszowski, łańcucki, przeworski i przemyski. – Taka sytuacja jeszcze nigdy nie miała miejsca. Woda zabierała wszystko, łącznie z samochodami i mostem w miejscowości Manasterz – mówi rzecznik KPP PSP w Przeworsku mł. bryg. Tomasz Dzień.

Ta straszna zbrodnia być może nigdy by się nie wydarzyła. Malutki Dawidek (4 l.) i Laura (6 l.) z Sierakowa na Pomorzu nie musieliby patrzeć jak ich mama Katarzyna (†33 l.) kona w męczarniach, bo jej mąż Paweł S. (37 l.) nie zaatakowałby jej siekierą. Fakt dotarł do szokujących informacji. Maltretowana kobieta cztery tygodnie przed śmiercią błagała o pomoc, bo mąż zrzucił ją ze schodów. Serio potraktowali ją tylko policjanci, a prokuratura, zamiast zatrzymać oprawcę, wypuściła go na wolność.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*