Czechy: Największy dobowy wzrost zakażeń od 3 kwietnia. Ogniska koronawirusa w pobliżu granicy z Polską

W ciągu ostatniej doby w Czechach potwierdzono 305 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jest to najwyższa liczba wykrytych w ciągu doby przypadków od 3 kwietnia. Nowe ogniska zakażeń powstały w pobliżu granicy z Polską.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Czechach potwierdzono 305 nowych przypadków zakażenia koronawirusem –  podaje   czeski portal „Blesk”. Jest to najwyższa dobowa liczba zakażeń wykryta w kraju od 3 kwietnia. Nowe ogniska zakażeń powstały w pobliżu granicy z Polską.

Czeski rząd uspakaja sugerując, że opisywany wzrost liczby zakażeń nie oznacza drugiej fali epidemii. Zdaniem czeskich władz jest on spowodowany ogniskiem zakażeń, które powstały w kopalniach na Wschodzie kraju.

Od początku epidemii zdarzyło się tylko trzy razy, by dobowa liczba zakażeń w Czechach przekroczyła 305 przypadków.

Wysoka liczba potwierdzonych przypadków ma mieć związek z dużą liczbą testów, które zostały wykonane wśród pracowników kopalni należącej do państwowej spółki OKD, oraz ich rodzin, a także osób, które miały z nimi kontakt – poinformował czeski minister zdrowia Adam Vojtech.

Ogniska koronawirusa powstały w pobliżu miejscowości Karwina i Frydek Mistek niedaleko granicy z Polską i Słowacją.

Zdaniem ministra, gdy zakończy się testowanie pracowników kopalni, liczba dziennych potwierdzonych przypadków ponownie spadnie.

„Mimo, że liczby są wysokie, jesteśmy przekonani, że sytuacja jest w dużej mierze pod kontrolą” – oświadczył Vojtech. Podkreślił, że nie zauważa się wpływu powstania ogniska na liczbę osób hospitalizowanych. Pracownicy kopalni przechodzą zakażenie w większości przypadków bezobjawowo.

Czechy zniosły większość obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Proces ich łagodzenia będzie kontynuowany, jednak zostaną z tego wyłączone obszary, na których znajdują się ogniska wirusa.

Populacja Czech wynosi 10,7 mln ludzi. Od początku epidemii w kraju odnotowano 11 603 potwierdzonych przypadków zakażenia. Z powodu choroby COVID-19 zmarło zaś 348 osób.

  Jak pisaliśmy  , w ostatnim czasie do podobnej sytuacji doszło w Polsce – w województwie śląskim, które stało się rejonem o najwyższym współczynniku zakażeń w kraju. Ogniska koronawirusa na Śląsku także powstały w kopalniach.

Zobacz także:  Czechy zapowiadają przywrócenie normalnego ruchu na granicy z województwem śląskim  

blesk.cz / reuters.com / kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*