Premier Ukrainy: mamy drugą falę koronawirusa, sytuacja jest poważna

W czwartek Ukraina zanotowała kolejny anty-rekord liczby zachorowań na COVID-19. Premier Denys Szmyhal bije na alarm – obciążenie szpitali znacznie wzrosło, w związku z czym rząd przygotowuje dodatkowe łóżka w rezerwowych szpitalach.

Jak podaje agencja Unian, 25 czerwca na Ukrainie wykryto 994 nowych przypadków zarażenia koronawirusem. To najwięcej od początku epidemii. Tego dnia zmarło 16 zarażonych osób, wyzdrowiało 349. W sumie od początku epidemii na Ukrainie zachorowało 40 tys. osób, zanotowano 1067 przypadków śmiertelnych. Premier Denys Szmyhal zareagował na dzisiejsze statystyki dotyczące epidemii  wpisem na swoim kanale w serwisie Telegram  .

Szmyhal ogłosił, że Ukraina zanotowała „poważną falę zachorowań” a obciążenie szpitali „znacznie wzrosło”. W związku z tym rząd rozpoczął przygotowywanie „szpitali drugiej fali” dla chorych z koronawirusem.

Ukraiński premier napisał, że lekarze i epidemiolodzy wskazują na jedną główną przyczynę wzrostu zachorowań – ludzie przestali przestrzegać przepisów sanitarnych, a samorządy nie chcą ich zaostrzać. Szmyhal wskazał, że w innych państwach również osłabiono reguły kwarantanny, jednak ludzie przestrzegają obowiązujących zasad i zachorowalność utrzymuje się tam na umiarkowanym poziomie.

„Jeśli więc chcemy uratować gospodarkę i nie zamykać kraju na ścisłą kwarantannę, jedynym sposobem jest przestrzeganie ograniczeń zaproponowanych w modelu adaptacyjnym. Są to maski, dezynfekcja i społeczne dystansowanie się. Proszę wszystkich o sumienność i odpowiedzialne podejście do prostych zasad” – zaapelował Szmyhal.

W środę główny lekarz sanitarny Ukrainy Wiktor Laszko informował, że Ukraina dysponuje w tzw. szpitalach pierwszej fali 23 tysiącami łóżek, z czego zajętych jest niespełna 4 tys. łóżek. Intensywnej opiece poddawano 350 osób, u 82 pacjentów stosowano sztuczną wentylację. Pomimo tego Laszko twierdził, że w niektórych szpitalach pierwszej fali skończyły się miejsca i 243 pacjentów trzeba było umieścić w szpitalach drugiej fali. Zgodnie z jego wypowiedzią w szpitalach drugiej fali do wczoraj zabezpieczono 11567 łóżek.

CZYTAJ TAKŻE:  MSZ przekazało Ukrainie i Mołdawii środki do walki z koronawirusem  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*