Deklaracja premiera ws. powrotu dzieci do szkół we wrześniu. Tragiczny wypadek w Warszawie. Podsumowanie dnia 25.06

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 298 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarło 16 osób. Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, kiedy dzieci będą mogły wrócić do szkół. W Warszawie doszło do tragicznego wypadku – autobus spadł z wiaduktu. Co jeszcze wydarzyło się w czwartek? Przedstawiamy podsumowanie dnia.

Mamy 298 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwie śląskim. Ponadto resort przekazał, że zmarło 16 osób.  Łączna liczba zakażeń w Polsce przekroczyła 33 tys.  

Były wicepremier zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego. Chodzi o opisaną przez Onet sprawę zakupu testów na koronawirusa. Ludwik Dorn chce, by śledczy sprawdzili, dlaczego resort zdrowia wielokrotnie przepłacał za testy, kupując je przez pośrednika za granicą i ignorował dostępne na rynku tanie, polskie produkty.  Skarb Państwa mógł na tym stracić nawet 12 mln zł.  

— Bardzo bym sobie życzył, żeby prezydentem został kiedyś poeta, tak jak Václav Havel w Czechach, albo jakiś szanowany profesor, autorytet, ktoś pozapartyjny, kogo pozycji nie podważałyby żadne strony politycznego sporu i kto mógłby wyłamać się z codziennej partyjnej połajanki — mówi poeta i literaturoznawca Jakub Kornhauser, prywatnie brat Agaty Kornhauser-Dudy i szwagier Andrzeja Dudy.  Przeczytaj cały wywiad tutaj.  

W czwartek krótko po południu  autobus spadł z wiaduktu mostu Grota-Roweckiego w Warszawie  . W wyniku wypadku zginęła jedna osoba, to starsza kobieta w wieku ok. 70 lat. 23 osoby zostały ranne. – Najbardziej prawdopodobną przyczyną wypadku na trasie S8 jest zasłabnięcie kierowcy – poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Z miliona koreańskich testów na koronawirusa, które Ministerstwo Zdrowia kupiło za 125 mln zł, przyjechało tylko 150 tys. Nikt ich nie używa, a ich skuteczność jest wątpliwa –  podaje „Gazeta Wyborcza”.  

– Od początku września dzieci i młodzież wracają do szkoły. Na początku października studenci wracają na uczelnie –  zapowiedział dziś premier Mateusz Morawiecki  . Dodał, że to jest pewna decyzja.

Od kilku miesięcy w tysiącach nagłówków pojawiają się najnowsze dane na temat koronawirusa. Liczby rosną w takim tempie, że trudno mieć wątpliwości co do powagi sytuacji. Choć dane mówią nam to, czego nie powiedzą słowa, nie powinniśmy zapominać, że za nimi kryją się ludzie – a każdy człowiek ma własną, niepowtarzalną historię –  pisze na łamach Onetu Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.  

40 proc. badanych zamierza w I turze wyborów zagłosować na Andrzeja Dudę, 27 proc. na Rafała Trzaskowskiego, a 13 proc. na Szymona Hołownię; gdyby w II turze znaleźli się Duda i Trzaskowski otrzymaliby odpowiednio 47 i 45 proc. głosów –  wynika z sondażu Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24.  

FAKT.PL

Więcej postów