Duda i Trump: relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były lepsze

Prezydent USA Donald Trump przywitał w środę w Białym Domu prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Przywódcy odbyli rozmowę w Gabinecie Owalnym. „To zaszczyt, że prezydent Duda jest z nami, mój przyjaciel. Odbyliśmy szereg dyskusji i naprawdę współpracujemy z Polską bardzo dobrze, nigdy nie mieliśmy lepszych relacji, nie byliśmy bliżej Polski, niż teraz” – powiedział Trump.

Prezydent Andrzej Duda przybył do Białego Domu w środę popołudniu lokalnego czasu. Polskiego prezydenta powitał na progu Białego Domu przywódca Stanów Zjednoczonych. Następnie prezydenci przeszli do Gabinetu Owalnego na rozmowę w „cztery oczy”. Przez rozpoczęciem rozmowy „w cztery oczy” prezydenci wygłosili w Gabinecie Owalnym krótkie oświadczenia dla mediów.

Jak ocenił Donald Trump, środowe spotkanie z prezydentem Polski – poświęcone rozwojowi gospodarczemu i kwestiom wojskowym – będzie bardzo ważne. Trump odpowiadając na pytania zgromadzonych w Gabinecie Owalnym dziennikarzy powiedział: „Myślę, że to rzeczywiście zaszczyt, że to właśnie z prezydentem Polski mogę się spotkać. Polska to rzeczywiście wspaniały kraj i mam też bardzo dobre relacje osobiste z panem prezydentem (Dudą). To prawda, że to pan prezydent jest pierwszym gościem po tej pladze (koronawirusa). To naprawdę zaszczyt, że jest z nami”.

Prezydent Duda przyznał, że to dla niego zaszczyt, że może być w Białym Domu. „Jestem pierwszym prezydentem, który gości tutaj po tym, jak zostały otwarte granice po lockdownie, dlatego bardzo dziękuję za to zaproszenie” – mówił.

Duda ocenił, że polsko-amerykańskie relacje są bardzo dobre. Wyraził też nadzieję, że po spotkaniu z Trumpem będą one jeszcze lepsze.

Po rozmowie Dudy i Trumpa rozpoczęły się rozmowy obu delegacji. W polskiej delegacji znajdują się: szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch oraz kpt. Jacek Siewiera.

W Ogrodzie Różanym Białego Domu na godz. 15.30 lokalnego czasu przewidziane jest spotkanie Trumpa i Dudy z dziennikarzami. O godz. 16 lokalnego czasu prezydent Trump pożegna Andrzeja Dudę.

Zobacz też:

Prezydenci spotkali się po raz piąty

Spotkanie delegacji pod przewodnictwem prezydentów

Prezydenci wymienili się grzecznościami

Spotkanie zakończy się po 16 czasu lokalnego

Donald Trump zaznaczył, że Duda to jego przyjaciel

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!