Andrzej Duda tuż przed wylotem do USA: Fundusz Medyczny zgłoszony do Sejmu

24 czerwca Andrzej Duda spotka się w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem. We wtorek, tuż przed wylotem do USA, wydał oświadczenie. – Zapowiadana od jakiegoś czasu ustawa o Funduszu Medycznym została przeze mnie złożona w Sejmie – poinformował na lotnisku w Balicach.

To będzie już piąta wizyta naszego prezydenta w Stanach Zjednoczonych. Andrzej Duda poinformował, że jedną z podstawowych kwestii rozmów będzie walka z koronawirusem. – Rozmawiałem z panem prezydentem także o współpracy polskich i amerykańskich naukowców w pracach nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Też w tej sprawie będę chciał z panem prezydentem rozmawiać – zapowiedział w zeszłym tygodniu prezydent.

Andrzej Duda uchylił również rąbka tajemnicy, co zawierało zaproszenie od prezydenta Trumpa. Amerykański przywódca chce rozmawiać o obronności, energetyce, handlu oraz o bezpieczeństwu telekomunikacyjnym.

– Z mojego punktu widzenia ważna jest przede wszystkim obronność, a więc kwestia współpracy militarnej, zwłaszcza w kontekście tego, co ostatnio pan prezydent ogłaszał. To jest jedna rzecz. Druga, oczywiście Trójmorze – bardzo ważne, bo to kwestia naszego rozwoju i inwestycji – mówił Duda.

– Każdy temat tutaj ma znaczenie. Energetyka też ogromne, bo przecież współpracujemy w zakresie gazu, sprowadzamy gaz ze Stanów Zjednoczonych, chcemy mieć kolejny gazoport, chcemy także rozwijać tę współpracę dalej – tłumaczył prezydent.

 Oświadczenie przed wylotem 

Przed wylotem za ocean prezydent Duda spotkał się z dziennikarzami na terenie lotniska Balice. Zaznaczył, że Polska otrzymała zaproszenie od Donalda Trumpa do USA pierwszy raz od momentu wybuchu pandemii. – Ważne jest, abyśmy umacniali nasz sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Jest on dla nas bardzo ważny i przynosi dobre efekty – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda poinformował również o losach Funduszu Medycznego, który był zapowiadany przez niego już w marcu. Duda poinformował o funduszu po tym, jak fala krytyki spłynęła na PiS po przekazaniu 2 mld zł na TVP zamiast na onkologię. Jak mówił wówczas prezydent, to fundusz na sfinansowanie leczenia m.in. pacjentów onkologicznych oraz cierpiących na choroby rzadkie, które nie jest refundowane w Polsce. W tym roku jednak, duża część tego Funduszu pójść ma na walkę z epidemią koronawirusa.

Na lotnisku Duda ogłosił, że inicjatywa trafiła już do Sejmu. – Fundusz będzie składał się z 3 segmentów: świadczenia na leczenie chorób rzadkich, działania profilaktyczne oraz wydatki infrastrukturalne – tłumaczył prezydent.

 List Trzaskowskiego do Dudy    Rafał Trzaskowski, kontrkandydat Andrzeja Dudy w wyborach, napisał do prezydenta listw którym spytał go o konkrety i szczegóły spotkania z Trumpem. – Słyszymy, że prezydent Andrzej Duda udaje się w podróż do Waszyngtonu, tylko niestety nie wiemy w jakim celu. Ani parlament, ani społeczeństwo nie zostały o tym poinformowane, dlatego prosiłbym pana prezydenta o poinformowanie opinii publicznej, w jakim celu udaje się do Waszyngtonu – zaznaczył Rafał Trzaskowski.

Zobacz też:

Prezydent poinformował o powołaniu Funduszu Medycznego

Jutro będzie w Waszyngtonie, aby spotkać się z Donaldem Trumpem

Fundusz ma pomóc osobom z chorobami rzadkimi

FAKT.PL

Więcej postów