Korupcja przy zakupach sprzętu do walki z COVID-19: minister zdrowia Zimbabwe aresztowany

Minister zdrowia Zimbabwe został aresztowany w związku z podejrzeniem o korupcję przy zakupie wartego 60 mln dolarów sprzętu medycznego do walki z epidemią COVID-19 – podaje agencja Reutera powołując się na media w Zimbabwe i RPA.

Według tych doniesień minister Obadiah Moyo został aresztowany w piątek przez policję w związku z zarzutami korupcji przy zakupach publicznych sprzętu medycznego o wartości około 60 mln dolarów. Agencji Reutera nie udało się dotąd potwierdzić tej informacji u władz Zimbabwe.

W tej samej sprawie w ubiegłym tygodniu został aresztowany lokalny przedstawiciel międzynarodowej firmy farmaceutycznej Drax International, od której władze w Harare kupowały sprzęt. Skłoniło to prezydenta Emmersona Mnangagwę do anulowania zamówień publicznych.

Jak podaje Reuters, w Zimbabwe koronawirusem zaraziło się dotąd prawie 500 osób, z czego cztery zmarły. Kraj boryka się jednak od ponad dekady z kryzysem gospodarczym i społecznym niezadowoleniem z poziomu usług publicznych i korupcji w rządzie.

  Przypomnijmy  , że pod koniec maja premier autonomicznej Federacji Bośni i Hercegowiny Fadil Novalić został zatrzymany w związku z domniemaną korupcją przy sprowadzeniu z Chin 100 respiratorów dla chorych na COVID-19, które zdaniem prokuratury okazały się bezużyteczne. Respiratory sprowadziła firma zajmująca się na co dzień przetwórstwem malin.

CZYTAJ TAKŻE:  Resort zdrowia kupił za 5 mln zł nieużyteczne maseczki. „GW”: pośrednikiem transakcji był brat ministra  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!