Epidemia koronawirusa na Ukrainie nabiera tempa, premier zapowiada stanowcze działania

Piątek był kolejnym dniem, w którym na Ukrainie zanotowano rekordową liczbę wykrytych infekcji koronawirusem. W związku z tym premier Denys Szmyhal zapowiedział nasilenie kontroli przestrzegania przeciwepidemicznych przepisów.

W ostatnich dniach na Ukrainie znacznie wzrosła liczba wykrywanych przypadków zarażenia koronawirusem. W środę zanotowano 758 nowych przypadków, w czwartek 829 a w ciągu ostatniej doby rekordowe 921 przypadków koronawirusa. Od początku epidemii zachorowało prawie 35 tys. osób, z czego zmarło 985 osób a wyzdrowiało nieco ponad 16 tys. W piątek na posiedzeniu rządu premier Denys Szmyhal ostrzegł przed nową falą epidemii.

„Niestety mamy dzisiaj kolejny antyrekord zachorowalności na koronawirusa na Ukrainie. Bardzo duża liczba osób przestała przestrzegać zasad kwarantanny, uznała, że ​​koronawirus zniknął, nie ma ryzyka zachorowania – i mamy wynik: dziś prawie tysiąc chorych. To wyjątkowo alarmujący sygnał” – mówił szef ukraińskiego rządu.

Szmyhal informował, że już w dwóch obwodach zapełnienie szpitali chorymi sięgnęło 50 proc. Przywoływał opinie lekarzy, zdaniem których epidemia rozwija się, gdyż ludzie nie przestrzegają zasad dystansowania, nie noszą masek i nie stosują dezynfekcji.

Premier zapowiedział nasilenie kontroli przestrzegania przepisów przeciwepidemicznych przez policję i służby sanitarne. „Nie mamy prawa dopuścić do sytuacji, która miała miejsce w niektórych krajach europejskich – na przykład we Włoszech, w Hiszpanii. Ukraina z powodzeniem przeszła przez poprzednie trzy miesiące – nie chcę teraz mieć krytycznej sytuacji latem” – mówił Szmyhal.

Ukraiński rząd do końca lipca przedłużył tzw. adaptacyjną kwarantannę, zgodnie z którą ograniczenia są dostosowywane do sytuacji epidemiologicznej w danym obwodzie. Zapowiedziano zainicjowanie zaostrzenia kwarantanny w niektórych obwodach. W czwartek kwarantannę zaostrzono w obwodzie zakarpackim, jednym z najbardziej dotkniętych przez epidemię. Dzisiaj uczyniono to w obwodzie żytomierskim.

PRZECZYTAJ:  Dwóch Ukraińców zarażonych koronawirusem zatrzymanych przez polską policję  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!