Skandal wokół słów Przemysława Czarnka. Sprawa skierowana przez KUL do rzecznika dyscyplinarnego uczelni

Poseł PiS jest adiunktem Wydziału Prawa KUL. Ostatnio wywołał skandal swoimi słowami o LGBT podczas udziału w programie TVP Info. Teraz uczelnia kieruje sprawę wypowiedzi dr hab. Przemysława Czarnka, do rzecznika dyscyplinarnego po otrzymaniu wniosków formalnych.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Krawczyk złożył u rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zawiadomienie o popełnieniu przewinienia dyscyplinarnego przez Przemysława Czarnka. Krawczyk chce, by władze KUL wydaliły go z uniwersytetu. To jednak nie koniec.

List do rektora uczelni napisała prof. Ewa Łętowska – sędzia TK w stanie spoczynku i pierwsza RPO: „Zadaję sobie pytanie, czego naucza się o prawach człowieka, o równości i dyskryminacji jako pojęciach konstytucyjnych na KUL, skoro pan Czarnek prowadzi dydaktykę w ramach Katedry Prawa Konstytucyjnego w Instytucie Nauk Prawnych, a występując publicznie w taki sposób – wspiera się tytułem naukowym” – napisała. „Mam nadzieję, że to nie jest wizja praw człowieka i konstytucjonalizmu oficjalnie wspierana przez społeczność naukową KUL” – podkreśla w liście Łętowska, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi Czarnka.

W sobotę na antenie TVP Info, poseł Czarnek skomentował zdjęcie z Los Angeles, które pokazywało roznegliżowanego człowieka: ”   Skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka, czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym  „.

W wydanym oświadczeniu KUL pisze, że „nie komentują wypowiedzi politycznych, jednak z uwagi na jej treść stanowczo podkreślają, że nie podzielają powyższego stanowiska i nie utożsamiają się z nim”. Uniwersytet podkreśla jednocześnie, że „pozostaje wierny nauczaniu Kościoła Katolickiego, który wskazuje, że wszyscy ludzie mają tę samą naturę i cieszą się równą godnością”.

 W związku z wypowiedzią     dra hab. Przemysława Czarnka   , dotyczącą równości między ludźmi, uprzejmie informuję, że nie była ona związana z jego działalnością akademicką i w żaden sposób nie może być utożsamiana ze stanowiskiem uczelni.  

 Władze KUL nie komentują wypowiedzi politycznych, jednak z uwagi na jej treść stanowczo podkreślają, że nie podzielają powyższego stanowiska i nie utożsamiają się z nim. 

 Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II     pozostaje wierny nauczaniu Kościoła Katolickiego   , który wskazuje, że wszyscy ludzie mają tę samą naturę i cieszą się równą godnością: „Równość między ludźmi w sposób istotny dotyczy ich godności osobistej i praw z niej wypływających: Należy (…) przezwyciężać (…) wszelką formę dyskryminacji odnośnie do podstawowych praw osoby ludzkiej, czy to (…) ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pozycję społeczną, język lub religię, ponieważ sprzeciwia się ona zamysłowi Bożemu” (1935 KKK). 

 Z uwagi na fakt, że otrzymaliśmy wnioski formalne dotyczące przywoływanej wypowiedzi dra hab. Przemysława Czarnka, Rektor KUL skierował je do rzecznika dyscyplinarnego. 

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*