PiS złożył projekt nowelizacji o IPN. Dotyczy zbrodni komunistycznych

Klub PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o IPN, zakładający, że zbrodnie komunistyczne nie ulegają przedawnieniu. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem 1 sierpnia 2020 r. przedawniają się zbrodnie komunistyczne, co oznacza, że prokuratorzy pionu śledczego IPN tracą obowiązek ścigania ich sprawców. Przepisy nie obejmują jednak zabójstw i np. zbrodni przeciwko pokojowi lub ludzkości.

Ostatnio przedstawiciele Kancelarii Prezydenta deklarowali, że prezydent podpisze ustawę likwidującą to przedawnienie, jeśli zostałaby uchwalona. – Nie mogą ulec przedawnieniu te czasy, kiedy komuniści w sposób jawny łamali życie, łamali życiorysy, wszystko to, co było związane z patriotyzmem – mówił prezydencki minister Andrzej Dera.

Wyraził też przekonanie, że parlament zajmie się nowelizacją ustawy o IPN jeszcze w czerwcu. Poinformował też, że nad projektem nowelizacji pracuje obecnie Kancelaria Prezydenta – jak określił, trwają w niej intensywne prace nad projektem nowelizacji ustawy o IPN.

– Chodzi o to, żeby jak najszybciej taki projekt powstał. A to parlament poprzez intensywność swoich prac musi spowodować to, żebyśmy przed 1 sierpnia zdążyli ze zmiana tej ustawy, bo tylko wówczas nie będzie przedawnienia. Gdyby się spóźnić chociaż o jedne dzień, to prawo nie będzie mogło zadziałać wstecz i te przestępstwa ulegną przedawnieniu. Możemy to zrobić tylko i wyłącznie do 1 sierpnia – powiedział Dera. Dodał, że oznacza to, że ustawa powinna zostać skutecznie przeprowadzona w parlamencie jeszcze w czerwcu.

Także prezydent Andrzej Duda, podczas niedawnej sesji “Pytań i odpowiedzi” na Facebooku był pytany, czy poprze projekt ustawy znoszący okres przedawnienia zbrodni komunistycznych. – Tak, poprę taki projekt ustawy – oświadczył prezydent. – Tam, gdzie to możliwe, zbrodnie nie powinny ulegać przedawnieniu – dodał.

Zdaniem Dudy zbrodnie komunistyczne powinny być tak ścigane, jak zbrodnie ludobójstwa. – Większość tych zbrodni to było katowanie, zabijanie ludzi, te zbrodnie niestety nie zostały w taki sposób, jak wymaga tego sprawiedliwość, ukarane, nad czym boleję – zaznaczył Duda. (PAP)

Wybory tuż-tuż, więc politycy przypomnieli sobie o emerytach. Ruszył festiwal obietnic wyborczych kandydatów na urząd prezydenta. A pomysłów jest wiele – nie tylko dla tych, którzy są już emerytami, ale też dla tych, którzy niebawem nimi zostaną. Jedni kuszą gwarantowaną wypłatą świadczenia w wysokości 1600 złotych, inni polecają zwolnienie z podatku dochodowego. Są nawet pomysły, by na emeryturę można było przejść przed 60. rokiem życia! Fakt prześwietlił programy kandydatów na prezydenta. Dla jednych 1600 zł emerytury to dobra oferta, dla innych to głodowa stawka…

Andrzej Strzelecki (68 l.), czyli doktor Koziełło z „Klanu” walczy z nieoperacyjnym rakiem płuc i oskrzeli. Jedyną szansą na powrót do zdrowia jest terapia nowoczesnym lekiem z Ameryki. Niestety jej koszt to 1,5 mln zł. To przerasta możliwości finansowe aktora, w internecie ruszyła więc zbiórka pieniędzy na jego leczenie. Gdy zadzwoniliśmy do aktora, powiedział nam, że nie ma siły mówić i przekazał słuchawkę żonie, Joannie Pałuckiej (58 l.), która opowiedziała o trudnej walce męża.

To nie ludzie – to potwory w ludzkiej skórze! Tomasz K. (36 l.) wraz z Sebastianem T. (39 l.) i Grzegorzem K. (39 l.) urządził Monice (†26 l.) ze Zgierza istne piekło na ziemi. Przez osiem dni w bloku na łódzkim Widzewie katowali i wielokrotnie gwałcili kobietę. Traktowali ją jak przedmiot z którym mogą zrobić cokolwiek zechcą. Sąd Okręgowy w Łodzi nie miał dla nich litości i wymierzył wyrok 25 lat pozbawienia wolności. Oprawcy zgniją w więzieniu.

W szampańskich humorach wyszli ze szkoły po maturze z matematyki i ruszyli do domów. Czwórka maturzystów z Siedliszcza (woj. lubelskie) wsiadła do bmw jednego z nich i kierowca nacisnął gaz. Niestety na wyjeździe z miejscowości nie opanował swojego auta na śliskiej nawierzchni. Samochód wypadł na sąsiedni pas wprost pod nadjeżdżającego dostawczaka. Skutki zderzania są tragiczne. 19-letni kierowca zginął na miejscu, jego koleżanka i dwóch kolegów trafiło do szpitala.

Jeśli jakiś amator piwa nie załapał się na darmowe piwa w Biedronce, ma jeszcze szansę w Lidlu. Od poniedziałku do środy włącznie Lidl oferuje sześciopak w cenie czteropaku. To tak, jakby dwa piwa dostało się za darmo. Ale to nie wszystko! Tylko w środę w Lidlu można dostać 8 piw za darmo! Ale jest warunek.

Epidemia koronawirusa zmieniła krajobraz w wielu miejscach w Polsce. W marcu rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego i zamknął granice państwa, w tym także granicę polsko-niemiecką. Przekroczyć można ją tylko w niektórych miejscach. To wszystko sprawiło, że oblegane niegdyś przez Niemców stacje benzynowe i targowiska dziś stoją puste. Widok jest naprawdę smutny.

Ksiądz Roman Kneblewski, były proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy, znany jest ze swoich radykalnych poglądów i skandalizujących wypowiedzi. Na swoim profilu społecznościowym zamieścił mema szkalującego George’a Floyda, który zmarł podczas brutalnej interwencji policji.

Tego dnia kampanii Andrzej Duda raczej szybko nie zapomni. Prezydent, który prowadzi spotkania wyborcze na Kaszubach, przemawiał w poniedziałek w Ustce i Lęborku. Na jednym usłyszał okrzyki przeciwników, na drugim go wygwizdano.

Spokojny sobotni wieczór w Komarnie na Dolnym Śląsku został nagle przerwany niepokojącymi odgłosami strzelaniny. Na początku mieszkańcy nie zwrócili na nie uwagi, bo w okolicy często polują myśliwi. Szybko jednak okazało się, że doszło do makabrycznej zbrodni! Krystyna Z. (†59 l.) została zamordowana we własnym domu!

W Gdańsku pojawiło się nowe ognisko koronawirusa. Groźna choroba zaatakowała pracowników jednej z cukierni sieciowych. Jak ustalił Fakt, chodzi o osoby, które miały kontakt z klientami. Sanepid cały czas bada osoby, które mogły mieć styczność z zakażonymi pracownikami.

FAKT.PL