Przymusowa relokacja migrantów! „Bardzo się cieszę z mocnego stanowiska Polski”

Przymusowa relokacja migrantów

Nie milkną komentarze po wczorajszej wypowiedzi szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, który oświadczył, że polski rząd występuje przeciwko relokacjom nielegalnych migrantów na terytorium Polski.

W rozmowie z portalem tvp.info europoseł z ramienia PiS Zbigniew Kuźmiuk oświadczył, że cieszy go takie mocne stanowisko Polski w kwestii migrantów, a Unia Europejska sama już jakiś czas temu przyznała, że popełniła w tej sprawie błędy.

– Bardzo się cieszę z mocnego stanowiska Polski. To sygnał, że na forsowane tu rozwiązanie się nie zgodzimy. To zadziwiające i nie wiem, czemu KE nagle zmieniła strategię w sprawie migrantów. Przypominam, że po pierwszym entuzjazmie Komisja przyznała, że to był błąd. Długo na ten temat było cicho, a w konkluzjach jednego ze szczytów przed pandemią znalazła się nawet decyzja, że tego robić się nie będzie. Dzisiaj nagle znów sugeruje się, że przymusowa relokacja jest konieczna – ocenił Zbigniew Kuźmiuk.

Według europosła, rozwiązania proponowane przez unijne władze w Brukseli są jedynie zachętą dla kolejnych migrantów, chcących dostać się do Europy.

Na taki sygnał czekają przede wszystkim mafie. Dla nich taka zmiana scenariusza oznacza, że temat nie kończy się na Włoszech czy Grecji, ale ci ludzie przedostaną się do całej Unii. To droga do nikąd, bo służy głównie rozkręcaniu nielegalnego biznesu – powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Przypomnijmy, wspólne stanowisko w sprawie relokacji migrantów w liście do Komisji Europejskiej przedstawiły państwa Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy, Słowacja) oraz Estonia, Łotwa i Słowenia.

Państwa zdecydowały się na podkreślenie swojego stanowiska ze względu na „Pakt w sprawie Migracji i Azylu”, który ma zostać opublikowany w drugim kwartale. Szef MSWiA Mariusz Kamiński wyjaśnił, że list powstał z inicjatywy Grupy V4 i zostało przekazane Komisji Europejskiej w piątek 5 czerwca. Podpisali się pod nim ministrowie spraw wewnętrznych siedmiu państw członkowskich UE.

W dokumencie tym wyrażamy stanowczy sprzeciw przeciwko powrotowi sprawy obowiązkowych relokacji na terenie UE nielegalnych imigrantów. Wyrażamy stanowczy sprzeciw i twardo mówimy, że tego typu instrumenty i tego typu rozwiązania nie będą przez nas akceptowane – oświadczył szef MSWiA.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*