News Faktu! Wiemy kiedy ustawa bonach turystycznych 500 trafi do Sejmu

We wtorkowym programie „Koronawirus. Raportu Faktu” gościem Agnieszki Burzyńskiej był Adam Bielan, czyli rzecznik sztabu Andrzeja Dudy. Rozmowa dotyczyła kampanii wyborczej, propagandy, jaką władza „karmi” Polaków oraz planów rządzącej partii, które mogą pomóc Andrzejowi Dudzie umocnić jego pozycję w sondażach. Bielan został wprost zapytany, czy przed wyborami prezydenckimi należy się spodziewać, że Sejm weźmie się za pracę nad nowym programem 500 (chodzi o tzw. bony turystyczne, nazywane też bonami wakacyjnymi). Okazuje się, że bony mogą zostać „klepnięte” przez Sejm już 19 czerwca.

Ostatnio wicepremier Jadwiga Emilewicz zapewniała, że bon turystyczny, będzie do dyspozycji „Kowalskich” pod koniec lipca br.. Ale – jak ujawnił w programie „Koronawirus. Raport Faktu” Adam Bielan – rządzący chcą mieć co do tego pewność jeszcze przed wakacjami. W rozmowie z Agnieszką Burzyńską, Bielan powiedział, że ustawa wprowadzająca w obrót gospodarczy bon wakacyjny trafi do Sejmu na najbliższym posiedzeniu Izby Niższej. Posłowie zajmą się projektem jeszcze podczas czerwcowego posiedzenia.

– Zrobimy wszystko, żeby polskie rodziny mogły skorzystać z tego rozwiązania jeszcze w te wakacje. Propozycja ustawy trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu – stwierdził rzecznik sztabu Andrzeja Dudy, Adam Bielan. Jednocześnie polityk zasugerował, że za ewentualne problemy z uchwalaniem ustawy o bonach wakacyjnych, należy winić Izbę Wyższą Parlamentu, w której PiS nie ma większości. – Wszystko w rękach „izby obstrukcji”. Wiemy, że marszałek Grodzki i większość opozycyjna w Senacie rozmaite ustawy przetrzymywała długo. Mam nadzieje, że tym razem będzie inaczej – stwierdził Bielan.

 Czym będzie bon wakacyjny? 

Wiadomo już, że bon turystyczny nie będzie świadczeniem typowo pieniężnym tak jak np. świadczenie wychowawcze na każde dziecko. Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz ujawniła niedawno, że będzie to usługa realizowana przez ZUS. Każda rodzina otrzyma swój kod cyfrowy. Numer pozwoli na identyfikację płatnika i uiszczenie przez ZUS należności za obóz, kolonie lub inną usługę wypoczynkową, rekreacyjną, sportową dla każdego dziecka. Pieniądze popłyną na konta zarejestrowanych firm turystycznych.

Bon będzie można zrealizować do końca 2021 roku, ale począwszy już od tych wakacji. Nie będzie też tak, że swój bon będzie można zrealizować w każdym miejscu, które świadczy usługi dla dzieci. ZUS stworzy specjalną bazę firm turystycznych. Podmioty te muszą współpracować z Polską Organizacją Turystyczną (POT), by mogły w świadczyć też usługi reklamacyjne i związane  prowadzeniem infolinii. POT będzie weryfikować podmioty do dokonywania płatności.

Adam Bielan ujawnił w naszym programie, że Sejm zajmie się bonami na najbliższym posiedzeniu

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*