Unia Europejska utworzy strefę wolnego handlu z Wietnamem

Unia Europejska podpisała w niedzielę z Wietnamem umowę o utworzeniu strefy wolnego handlu. Umowa otwierająca wspólny rynek na towary z azjatyckiego państwa czeka teraz na ratyfikację przez Parlament Europejski.

Jak podaje Deutsche Welle, umowa została podpisana w niedzielę w stolicy Wietnamu Hanoi. Z ramienia UE podpisała ją komisarz do spraw handlu Cecilia Malmstrom, a w imieniu Wietnamu minister przemysłu i handlu Tran Tuan Anh. Malmstrom nazwała układ EVFTA „najbardziej ambitną umową kiedykolwiek zawartą z państwem rozwijającym się”. Umowa była negocjowana od 2015 r.

Wspólny rynek UE ma wielkie znaczenie w dla Wietnamu. Po USA to największy rynek eksportowy dla Wietnamczyków. W 2018 r. Wietnam sprzedał do państw członkowskich UE dobra o łącznej wartości 37,32 mld euro. Tymczasem importował europejskich towarów na łączną sumę 12.12 mld euro. Według szacunków Wietnamczyków podpisanie EVFTA ma dodatkowo podbić ich wywóz towarowy o 20 proc., natomiast wzrost importu z UE do Wietnamu ma zwiększyć się o 15,28 proc. Deutsche Welle zapowiada obniżenie się cen towarów odzieżowych i butów, a także sprzętu elektronicznego montowanego w Wietnamie.

Umowa musi być ratyfikowana w Parlamencie Europejskim. Niemiecki nadawca twierdzi, że może tam się ujawnić opozycja wobec umowy. Sprzeciw wobec jej podpisania zgłaszają organizacje zajmujące się prawami człowieka, które oskarżają władze Wietnamu o ich łamanie. Wzywają one PE do nie ratyfikowania umowy.

FAKT.PL

Więcej postów