Rząd Portugalii: PKB kraju spadnie w 2020 roku o 6,9 proc. Powód – pandemia koronawirusa

Produkt Krajowy Brutto Portugalii spadnie w 2020 roku o 6,9 proc., co będzie spowodowane ograniczeniami wprowadzonymi w kraju z powodu pandemii koronawirusa – poinformował w niedzielę portugalski rząd. To największy spadek PKB Portugalii od kilkudziesięciu lat.

Z prognoz portugalskiego rządu wynika, że PKB kraju spadnie w 2020 roku o 6,9 proc. – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Będzie to spowodowane obostrzeniami, które zostały wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Będzie to największy od kilkudziesięciu lat spadek PKB Portugalii.

Rządowy „Program Stabilizacji Gospodarczo-Finansowej”, który został opublikowany w dzienniku ustaw późnym wieczorem w sobotę pokazuje, że rząd kraju spodziewa się szybkiej poprawy sytuacji gospodarczej już w 2021 r. Prognozuje wówczas wzrost PKB kraju o 4,3 proc.

„Wpływ kryzysu na gospodarkę powinien być widoczny już w drugim kwartale 2020 r., po zmniejszeniu PKB o 2,3 proc. w pierwszym kwartale” – napisał portugalski rząd w dokumencie.

Portugalia zanotowała w 2019 roku wzrost PKB o 2,2 proc.

Rząd spodziewa się także, że spowodowany pandemią kryzys doprowadzi do wzrostu bezrobocia – z 7 proc. obecnie do 9,6 proc. w grudniu br. Prognozy rządu wskazują, że w przyszłym roku stopa bezrobocia wyniesie 8,7 proc.

Według władz Portugalii, eksport będący jednym z głównych motorów krajowej gospodarki, spadnie do końca roku 2020 o 15,4 proc. Z rządowego scenariusza wynika, że w kolejnym roku nastąpi wzrost sprzedaży zagranicznej – o 8,4 proc.

Rząd przypomniał też, że w 2019 r.  eksport wzrósł w Portugalii o 3,7 proc.

Zobacz także:  Polski Instytut Ekonomiczny: W 2020 roku PKB Polski spadnie od 4 do 7 proc.   

pap / wnp.pl / kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*