Afera korupcyjna w wojsku. Zatrzymano trzy osoby!

Funkcjonariusze z poznańskiej delegatury CBA wspólnie z Żandarmerią Wojskową zatrzymali 3 osoby. Działania miały miejsce, m.in. w Bydgoszczy. Zatrzymani to szefowie dwóch spółek i były oficer Wojska Polskiego.

To już drugie w ostatnich miesiącach uderzenie Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które miało miejsce w Kujawsko-Pomorskiem. W tym samym czasie, kiedy funkcjonariusze CBA ujęli jednego z byłych wojskowych w Bydgoszczy, w Gdańsku i Warszawie zatrzymano prezesów dwóch spółek.

– Podejrzenia dotyczą nieprawidłowości przy organizowaniu przetargu na zakup sprzętu i usług na potrzeby armii, co naraziło ekonomiczne interesy Sił Zbrojnych RP – informuje biuro prasowe CBA.

Materiał dowodowy w tej sprawie został zebrany przez funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Co ujawniono? „W ramach procedur przetargowych, pomiędzy żołnierzami odpowiedzialnymi za ich przeprowadzenie a biznesmenami dochodziło do przestępstw korupcyjnych, w wyniku których zostały ujawnione warunki oferty przetargowej” – brzmi uzasadnienie SKW.

Jeden z zatrzymanych mężczyzn w zamian za łapówkę, przekraczając swoje uprawnienia – jak zaznacza CBA – przekazywał informacje stanowiące tajemnicę służbową umożliwiającą uprzywilejowaną pozycję firmom w organizowanych przez wojsko przetargach.

Sprawę nadzoruje śledczy z wydziału ds. wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Niezależnie od czynności, jakie prokuratura, CBA i SKW podejmują w tej sprawie, trwa inne śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy wojskowych przetargach z Bydgoszczą w roli głównej. 14 stycznia tego roku doszło do zatrzymania jednego z oficerów w śledztwie, które na podstawie materiałów SKW powierzono Delegaturze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu.

Chodzi o domniemanie żądania przez oficera starszego z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy w związku z pełnioną funkcją publiczną od właściciela przedsiębiorstwa korzyści majątkowej.

Były szef Szefostwa Służb Mundurowych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy płk rez. Krzysztof B. miał podżegać funkcjonariuszy publicznych do nieuprawnionego przekazywania informacji. Dotyczyły one „planowanych i toczących się postępowaniach przetargowych oraz planowanych i prowadzonych pracach badawczo – rozwojowych, organizowanych przez jednostki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej”.

Co więcej dla osiągnięcia korzyści majątkowych B., wszedł w porozumienie z przedsiębiorcą Tomaszem K., aby ten mógł uzyskać informacje dotyczące planowanych i toczących się przetargów przez wyżej wskazane podmioty.

Tomasz K. wszedł w porozumienie także z mjr. Arkadiuszem R. (szef Wydziału Materiałowego 16 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Drawsku Pomorskim), który z kolei przyjął od Tomasza K., m.in. wycieczkę zagraniczną.

Kolejny zatrzymany to płk Paweł M. (Zastępca Szefa Służb Mundurowych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy), który w związku z pełnioną przez siebie funkcją publiczną, miał żądać od przedsiębiorcy Mirosława S. 200 tysięcy zł oraz „przekazywał nieuprawnionej osobie informacje niejawne objęte ochroną”. Mirosław S. obiecał wręczyć Pawłowi M. żądaną sumę.

Oficerowie Paweł M., Arkadiusz R. i Krzysztof B. usłyszeli zarzuty popełnienia czynów polegających na ujawnienia informacji niejawnych (z art. 266 par. 2 kk). Zarzuty zakłócania przetargu publicznego (art. 305 kk) usłyszeli Krzysztof B., Arkadiusz R. i Tomasz K. Za te przestępstwa grozi do 3 lat więzienia.

POMORSKA.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*