Władze Szwecji przyznają, że zbyt liberalne podejście do koronawirusa było błędem

Główny epidemiolog Szwecji, który odegrał główną rolę w wypracowaniu modelu postępowania jej władz wobec pandemii koronawirusa przyznał, że popełnił błąd.

Główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell przyznał w wywiadzie dla gazety „Dagens Nyheter”, że śmiertelność w czasie pandemii okazuje się w Szwecji proporcjonalnie wyższa niż w innych krajach. Przyznał również, że jest tak na skutek niedostatecznych środków walki z pandemią SARS COVID-19 jakie przedłożył szwedzkim władzom.  Tegnell podkreślił, że mając obecne doświadczenia zaproponowałby bardziej restrykcyjne środki – „stanowisko pośrednie między obecną strategią Szwecji a tym, co zrobiła reszta świata” – cytuje za szwedzkim dziennikiem rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti.

Główny epidemiolog Szwecji uznał, że należało zastosować dodatkowe obostrzenia by obniżyć śmiertelność spowodowaną przez koronawirusa – „Był sposób by temu przeszkodzić”. Komentując dużą liczebność zgonów w domach opieki nad ludźmi starszymi, Tegnell powiedział o przebiegu COVID-19 wśród nich – „nie wiedzieliśmy, że ona przebiega tak łatwo i szybko”. Dlatego uznał, że zabrakło przede wszystkim środków ochrony osób starszych w tym bardziej masowego testowania.

Według najnowszych danych od początku pandemii konronawirusem w Szwecji zaraziło się już 40,8 tys. osób. Z tego tylko w ciągu bieżącej doby odnotowano 2214 nowych przypadków. Szwecja odznacza się bardzo wysoką śmiertelnością bowiem na wspomnianą liczbę zarażonych odnotowano aż 4542 zmarłych nosicieli SARS COVID-19.

Tak wysoka liczba zgonów oznacza, że Szwecja ma jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności w stosunku do liczby mieszkańców. Sposób w jaki jej władze podeszły do pandemii spowodował już opór władz sąsiednich państw Norwegii, Danii i Finlandii przed otwieraniem granic ze Szwecją.  We wszystkich tych trzech państwach zarówno liczba zarażonych jak i liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa była wyraźnie niższa niż w Szwecji  .

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!