Bruksela ZABRONIŁA Grecji wpuszczać Polaków! Nie ma nas wśród 29 krajów…

Grecji wpuszczać Polaków

Grecja od 15 czerwca znosi kwarantannę dla części krajów. Na liście nie ma jednak Polski. Greccy dyplomaci w rozmowie z RMF FM stwierdzili jednak, że sytuacja może się zmienić. „Decyzja jest aktualizowana z godziny na godzinę, proszę śledzić nasze komunikaty” – powiedział jeden z dyplomatów reporterce stacji. Polskie MSZ uważa, że obywatele RP będą mogli latać do Grecji bez kwarantanny z prawie wszystkich lotnisk. Wedle stanowiska Aten jest jednak tylko jedno takie lotnisko.

Dlaczego Polska nie znalazła się wśród 29 krajów, których obywatele mogą wjeżdżać do Gracji bez kwarantanny? Według tamtejszych dyplomatów chodzi o lotniska. Wszystko ustalili oczywiście „myśliciele” z Brukseli. Wykaz portów przygotowała bowiem Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). W spisie znajdują się lotniska z obszarów o wysokim ryzyku zakażenia koronawirusem. Jest w nim m.in. port w Katowicach. To właśnie z tej przyczyny Ateny postanowiły, że Polacy muszą podlegać kwarantannie.

Tamtejsi dyplomaci tłumaczą, że jeśli chociaż jedno lotnisko znajduje się w unijnym spisie to „na obecną chwilę obywatele tego kraju objęci są obowiązkiem kwarantanny w Grecji”. Taki zakaz dotyczy również Holendrów czy Francuzów.

 „Francuzi, tak jak Polacy – nie są zwolnieni z kwarantanny. Zostali nią też objęci, chociaż tylko lotniska wokół Paryża znajdują się na wykazie ryzykownych portów lotniczych” – mówił reporterce RMF FM dyplomata.

Nieoficjalnie przyznał jednak, że jest spore zamieszanie wokół tej sprawy i „nie wszystko jest logiczne”. Zważył, że Polacy po otwarciu granic mogliby przylecieć do Grecji np. z lotnisk w Niemczech. Dodał, że jest szansa, iż decyzja zostanie jeszcze zmieniona.

Głos zabrało również polskie MSZ, które podało, że zgodnie z ustaleniami Polacy będą mogli latać do Gracji bez kwarantanny ze wszystkich lotnisk poza Katowicami.  „Informujemy, że zgodnie z ustaleniami MSZ od dnia 15 czerwca obywatele polscy będą mogli podróżować do Grecji ze wszystkich lotnisk, które nie znajdują się na liście EASA, tj. z każdego portu lotniczego oprócz Katowic. Pasażerowie przylatujący z innych polskich portów lotniczych po przylocie nie zostaną poddani obowiązkowej kwarantannie. Tylko w przypadku lotów z Katowic obowiązek kwarantanny zostanie zachowany” – podało ministerstwo.

W rozmowie z RMF FM greckie ministerstwo podało, że od 15 czerwca Polacy będą mogli latać do Grecji bez kwarantanny tylko z lotniska Chopina w Warszawie.

ŹRÓDŁO: RMF FM / NCZAS.COM

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*