Skandal w Trójce. Pełnomocnik Marka Niedźwieckiego wydaje oświadczenie

Dziś nowy dyrektor Trójki Kuba Strzyczkowski przeprosił Marka Niedźwieckiego za oskarżenia swoich poprzedników o manipulacji przy Liście Przebojów. Za słowa te podziękował pełnomocnik Niedźwieckiego i dodał, że „oczekują na przeprosiny ze strony Polskiego Radia i Telewizji Polskiej”.

  Podczas audycji „Godzina prawdy” Michała Olszańskiego nowy dyrektor Trójki przeprosił Marka Niedźwieckiego   oraz tworzących „Listę przebojów” Halinę Wachowicz i Bartosza Gila. — Uważam, że jego dobra osobiste zostały naruszone, podobnie Bartka Gila i Haliny Wachowskiej — powiedział. W piątkowym wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” dodał także, że „chciałby, by zarząd też przeprosił”.

Po słowach nowego dyrektora Trójki pełnomocnik Marka Niedźwieckiego mec. Maciej Ślusarek, wydał oświadczenie:

„Doceniamy przeprosiny ze strony Pana Kuby Strzyczkowskiego, w których potwierdza, że nie było żadnych niewłaściwych działań Pana Marka Niedzwieckiego przy Liście Przebojów Programu Trzeciego – to istotny gest. Oczekujemy jednak wciąż przeprosin ze strony Polskiego Radia, pana Tomasza Kowalczewskiego, Pani Agnieszki Kamińskiej oraz Telewizji Polskiej. To kwestia zasad – nie widzimy przestrzeni na to, by przechodzić do porządku dziennego nad celowym szkalowaniem i szerzeniem nieprawdziwych informacji.”

Mecenas dodał na koniec, że „w przypadku braku reakcji ze strony wymienionych – zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w najbliższym czasie złożymy pozew”.

Kilku dziennikarzy,  m.in. Piotr Metz, zapowiedziało, że czeka na przeprosiny ze strony kierownictwa Trójki.   Twierdzą, że nie wrócą do stacji, dopóki ich nie usłyszą.

Skandal w Trójce odbił się szerokim echem w kraju. Sytuacja w rozgłośni stała się przedmiotem posiedzenia komisji w Senacie, które odbyło się 21 maja. W obradach wzięli udział m.in.: członek RMN Juliusz Braun, prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, dyrektor Programu III Polskiego Radia Tomasz Kowalczewski.

Kamińska, która funkcję prezesa pełni od stycznia, musiała odpowiadać na szereg niewygodnych pytań. – Skąd pani się wzięła i dlaczego się pani zgodziła przyjąć tę funkcję? – pytała senator Barbara Borys-Damięcka. Agnieszka Kamińska starała się udowodnić, że objęcie przez nią stanowiska prezesa Polskiego Radia nie było podyktowane przypadkiem. – Jeżeli chodzi o moje doświadczenie zawodowe, to ono jest bardzo długie. Mam kartę telewizyjną, kartę mikrofonową – przekonywała.

– Chciałabym zauważyć, że słuchalność Trójki spadała od wielu lat. Proszę wziąć pod uwagę, że słuchalność spadała również w audycjach prowadzonych przez dziennikarzy, których dziś w Trójce nie ma – przekonywała.

– Czyli wszystko w porządku i według pani nic się nie stało? Gratuluję pani prezes – skomentował senator Bogdan Borusewicz. Pozostali zebrani nawoływali do dymisji dyrektora Programu Trzeciego Tomasza Kowalczewskiego. – Niech pani zwolni tego człowieka – powtarzali byli dziennikarze.

Podczas piątkowego notowania Listy Przebojów Programu Trzeciego podano, że pierwsze miejsce zajęła piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”. Kierownictwo programu zablokowało stronę, gdzie publikowane są wyniki LP3, a głosowanie zostało unieważnione. Dyrektor Programu Trzeciego Tomasz Kowalczewski podał, że podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Taką opinię przedstawiła też prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, oświadczając, że unieważnienie piątkowej Listy Przebojów Trójki nie ma nic wspólnego z cenzurą.

W niedzielę Kowalczewski poinformował, że w radiu prowadzone są „intensywne prace nad wyjaśnieniem nieprawidłowego głosowania”. Według niego, z ustaleń informatyków wynika, iż to „prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki” Kazika na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste.

  Z Trójki odszedł prowadzący listę od 1982 r. Marek Niedźwiecki  . Ze stacją pożegnali się także Hirek Wrona, Marcin Kydryński i Agnieszka Szydłowska. Zakończenie współpracy z Trójką zapowiedzieli również artyści, m.in. Tomasz Organek, Muniek Staszczyk, Daria Zawiałow.

Dyrekcja Trójki zapowiedziała w poniedziałek zlecenie audytu Listy Przebojów na przestrzeni ostatnich lat i stworzenie regulaminu audycji.

Źrodło: Onet

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*