Sondaż: 47 proc. za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek

Aż 47 proc. badanych uważa, że obowiązek noszenia maseczek powinien zostać zniesiony. Odmiennego zdania jest 30 proc. ankietowanych – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”.

„SE” opublikował w piątek sondaż, z którego wynika, że niemal połowa badanych (47 proc.) uważa, że  obowiązek noszenia maseczek   powinien zostać zniesiony. Odmiennego zdania jest 30 proc. ankietowanych.

Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 15-17 maja br. na próbie 1089 dorosłych Polaków.

W zeszłym tygodniu wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski   zasugerował, że za niedługo pojawi się plan pewnego poluzowania obowiązku zakrywania twarzy. – Dalej podtrzymujemy stanowisko, że noszenie maseczek zabezpiecza osoby z kontaktu. Nie zmieniamy swojego stanowiska. Widzimy jednak, że są regiony, w których możliwe jest poluzowanie – przyznał wiceminister Gadomski.

– I myślę, że w ciągu może tygodnia, dwóch, zaproponujemy taki model związany z noszeniem maseczek, być może wyłączający pewne regiony, powiaty, województwa z tego obowiązku w przestrzeni otwartej. Raczej nie mówimy o tym, żeby zrezygnować z tego obowiązku w przestrzeniach zamkniętych – powiedział Gadomski.

Rząd wprowadził 16 kwietnia, aż do odwołania, obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, m.in. na ulicach, w sklepach, kościołach, na targowiskach i dworcach. Maseczek nie muszą nosić m.in. dzieci do ukończenia 4 lat oraz osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, osoby niesamodzielne i niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym albo głębokim.

Przy noszeniu maseczek należy przestrzegać pewnych zasada higieny: nie dotykać jej podczas noszenia, a po ściągnięciu dokładnie umyć ręce mydłem i wodą lub zdezynfekować specjalnym środkiem. Jednorazowe maseczki po ich użyciu należy wrzucać do odpadów zmieszanych, a te wielokrotnego użytku – materiałowe regularnie prać w temperaturze co najmniej 60 st. C.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*