Iran ostrzega USA przed działaniem wobec irańskich tankowców

Rząd irański ogłosił, że w razie amerykańskiego ruchu przeciwko pięciu tankowcom, które udają się do Wenezueli w celu transportu paliwa wbrew sankcjom USA, Iran jest w stanie odpowiedzieć – przekazał we wtorek portal Aawsat.

Jak przekazał  portal Aawsat   we wtorek, irański rząd ma rozpatrywać różne możliwości odpowiedzenia na ewentualną próbę zablokowania przez transportu paliwa do Wenezueli.

Po raz drugi w tygodniu rzecznik rządu Ali Rabiei oświadczył, że Iran chce kontynuować eksport ropy naftowej do Wenezueli i nawiązać stosunki handlowe z Caracas – podobnie jak Iran, Wenezuela jest objęta amerykańskimi sankcjami.

Zobacz też:  W Wenezueli zatrzymano dwóch Amerykanów. Władze zarzucają im udział w spisku  

„Żaden kraj nie jest zobowiązany do przestrzegania jednostronnych sankcji Stanów Zjednoczonych” – podkreślił Rabiei

W odpowiedzi na pytanie o możliwą reakcję Iranu na amerykańskie groźby zapobiegania eksportowi ropy z Iranu do Wenezueli, urzędnik powiedział, że jego kraj chce być pewny braku amerykańskiego „piractwa”.

Wyraził nadzieję, że społeczność międzynarodowa stanie po stronie krajów objętych sankcjami.

Zobacz też:  Rosja wzmocni współpracę wojskową z Wenezuelą  

„Mamy nadzieję, że Ameryka nie popełni takiego błędu. Jeśli podejmą jakiekolwiek działania, zastrzegamy sobie prawo do odpowiedzi i zrobimy to odpowiednio do skali działań USA” – poinformował Rabiei.

W edług danych śledzenia statków z Refinitiv Eikon w zeszłym tygodniu c o najmniej jeden tankowiec przewożący paliwo załadowane w irańskim porcie wypłynął do Wenezueli. Może to pomóc w złagodzeniu ostrego niedoboru benzyny w kraju Ameryki Południowej.

Zobacz też:  Nicolas Maduro twierdzi, że USA nakłaniało kraje Ameryki Południowej do zerwania kontaktu z Wenezuelą  

Rzecznik irańskiego MSZ ostrzegł w poniedziałek, że USA otrzymają „poważną odpowiedź” od Iranu, jeśli podejmie jakiekolwiek działania przeciwko tankowcom.

„Mam nadzieję, że Amerykanie nie zrobią nic głupiego, ponieważ spotka się to z poważną reakcją ze strony Iranu” – przekazała agencja informacyjna ISNA.

Kresy.pl/Aawsat

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*