Afganistan: Specjalny wysłannik USA będzie kontrolował rozmowy pokojowe

Specjalny wysłannik USA w Afganistanie spotkał się w środę z prezydentem Afganistanu Ashrafem Ghanim i jego byłym rywalem Abdullahem Abdullahem, aby omówić postępy w kierunku porozumienia pokojowego z Talibami – informuje Reuters

Amerykański wysłannik ds. rozmów pokojowych w Afganistanie, Zalmay Khalilzad, spotkał się w środę z prezydentem Ashrafem Ghanim i liderem opozycji Abdullahem Abdullahem –  poinformował Reuters  . Były to pierwsze rozmowy, odkąd Ghani i Abdullah zakończyli trwający miesiąc polityczny impas, w którym obaj twierdzili, że są prawowitym przywódcą Afganistanu.

Politycy zawarli w niedzielę porozumienie o podziale władzy, usuwając główną przeszkodę w negocjowanym przez USA procesie pokojowym, w którym Abdullah został mianowany szefem rady pojednawczej wyznaczonej do prowadzenia rozmów z talibami.

Zobacz też:  Koniec sporu o prezydenturę w Afganistanie. Doszło do podziału władzy  

Ghani poinformował  podczas spotkania z Khalilzadem, że na krótko przed spotkaniem trzech mężczyzn, odbyły się rozmowy z talibami o zawieszeniu broni.

„Obie strony rozmawiały o nadchodzących krokach procesu pokojowego i obie strony podkreśliły kwestię zawieszenia broni jako kluczową dla rozmów pokojowych” – oświadczył Ghani. Dodał, że w trakcie dyskusji został poruszony temat wymiany więźniów.

Zobacz też:  Pentagon: USA na dobrej drodze do wycofania żołnierzy z Afganistanu  

Khalilzad został wysłany do Afganistu, aby przyspieszyć wysiłki zmierzające do doprowadzenia afgańskiego rządu i talibów do stołu negocjacyjnego.Mimo zawarcia paktu z USA w sprawie wycofania się obcych wojsk pod dowództwem Amerykanów w zamian za gwarancje bezpieczeństwa talibów, grupa w ostatnim czasie zwiększyła ilość ataków.

W ostatnim ataku w północno-wschodniej prowincji Tachar talibowie zabili dziewięciu prorządowych członków milicji. W środę przywódca talibów Haibatullah Akhundzada wydał oświadczenie z okazji święta ofiarowania, wzywając do postępów w sprawie porozumienia pokojowego, ale także prosząc bojowników, by koncentrowali się na swoich celach i umacniali szeregi. Oświadczenie spotkało się z krytyką rządu, zostało odebrane jako podżeganie do eskalacji konfliktu.

Zobacz też:  Masakra w szpitalu położniczym w Afganistanie – żadna grupa terrorystyczna nie przyznała się jeszcze do ataku  

Kresy.pl/Reuters

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*