Trump przyznał się do przyjmowania leku, który ma zwalczać koronawirusa

Donald Trump powiedział w poniedziałek, że przyjmuje profilaktycznie hydroksychlorochinę – lek przeciwko malarii, wierząc, że pomaga on zwalczać koronawirusa. Media zwróciły natychmiast uwagę, że nie powinien on być stosowany poza szpitalami a jego przyjmowanie może wiązać się z poważnymi skutkami ubocznymi.

Trump, który od dawna zachwalał hydroksychlorochinę jako rzekome antidotum przeciw COVID-19, przyznał się dziennikarzom, że „od około półtora tygodnia” codziennie przyjmuje ten lek. Jak wyjaśniał, sam poprosił lekarza Białego Domu o przepisanie mu hydroksychlorochiny. „Zacząłem go przyjmować, ponieważ uważam, że jest dobry” – powiedział Trump. „Słyszałem [o nim] wiele dobrych historii” – twierdził. Trump uspokajał, że hydroksychlorochina jest lekiem znanym „od 40 lat”, o sprawdzonym działaniu.

Sean Conley, lekarz Białego Domu, napisał w oświadczeniu wydanym przez biuro prasowe Białego Domu, że po „licznych dyskusjach” z Trumpem na temat dowodów za i przeciw stosowaniu hydroksychlorochiny, „stwierdziliśmy, że potencjalna korzyść z leczenia przeważa nad możliwym ryzykiem”.

Agencja AP zauważa, że amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ostrzegła w kwietniu pracowników służby zdrowia przed stosowaniem hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19 poza szpitalami w związku z ryzykiem śmiertelnych skutków ubocznych. Ten antymalaryczny lek, stosowany także w leczeniu tocznia i zapalenia stawów, może zaburzać akcję serca.

73-letni Trump zdawał się nie przejmować możliwością powikłań mówiąc, że „na razie wydaje mi się, że wszystko jest w porządku”. Amerykański prezydent zdecydował o braniu hydroksychlorochiny po tym, jak koronawirusem zaraziło się dwoje pracowników Białego Domu. Ponadto jest on, podobnie jak wiceprezydent Pence, codziennie testowany na obecność koronawirusa.

Carlos del Rio, specjalista ds. chorób zakaźnych z Emory University w Atlancie powiedział agencji AP, że wiele ośrodków prowadzi testy hydroksychlorochiny pod kątem zapobiegania lub zwalczania COVID-19, ale „w tej chwili nie ma absolutnie żadnych dowodów na to, że ta strategia działa”.

CZYTAJ TAKŻE:  Pozytywne rezultaty leków na malarię i HIV u pacjentki z koronawirusem. Chlorochinina vs COVID-19?  

FAKT.PL

Więcej postów