Władze USA chcę zapłacić amerykańskim firmom, które opuszczą Chiny

W amerykańskich kręgach rządzących dojrzewa koncepcja funduszu z którego będą wydzielane dotacje dla tych przedsiębiorstw, które podejmą się wycofania produkcji z Chin.

Portal Bankier.pl przypomniał w poniedziałek, że amerykański rząd zamierza  blokować dostawy dla Huawei wszystkich podzespołów elektronicznych   wykonanych przy pomocy amerykańskich półprzewodników i technologii. Jednak za agencją Reutera poinformował też o kolejnym ciosie jaki USA chcą wyprowadzić w Chińczyków i to znacznie silniejszym. Władze w Waszyngtonie chcą finansowo stymulować odpływ amerykańskich inwestorów z Chin.

Według Bankier.pl w amerykańskich kręgach rządzących dyskutuje się o sposobach na zmniejszenie zaangażowania biznesowego w ChRL i wśród koncepcji prowadzących do tego celu pojawił się pomysł utworzenia specjalnego funduszu, który służyłby wprost do dotowania tego typu przeprowadzek. Amerykańscy politycy proponują aby na początek przeznaczyć na ten cel 25 mld dol. W koncepcji tej dotacje mogłyby uzyskać tylko te przedsiębiorstwa, które przeniosą swoją działalność do Stanów Zjednoczonych. W grę wchodzą nie tylko bezpośrednie dotacje ale też system ulg podatkowych.

Jak podaje Bankier.pl nie ma jeszcze gotowej formuły stymulowania wyprowadzki amerykańskiego biznesu z „Państwa Środka”. Jednak zarówno republikanie jak i demokraci zgodni są co do konieczności podjęcia jakichś działań w tym kierunku. Co do konkretnych metod trwa spór. Decyzje w tej sprawie nasilą jeszcze bardziej napięcia w relacjach między Waszyngtonem a Pekinem i tak najgorsze o 40 lat. Konflikt między dwoma państwami wywołało wydanie Chinom wojny handlowej przez administrację Donalda Trumpa.

Decyzję o zachęcaniu własnych biznesmenów do opuszczenia Chin  podjął już rząd Japonii  . Jak na razie gabinet Shinzo Abe chce na ten cel wydać równowartość 2 mld dol.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*