„Ukraińcy to naród, który dał światu pieśń, chleb i skrzydła” – kuriozalny podręcznik w ukraińskich szkołach

Ukraińskie ministerstwo edukacji rekomendowało do nauki geografii uczniów klas 8 ukraińskich szkół kuriozalny podręcznik, w którym przekonuje się m.in., że przodkowie współczesnych Francuzów, Hiszpanów czy Portugalczyków, mogli pochodzić z „ukraińskiej Galicji”. Gdy o podręczniku stało się głośno, informacja o nim zniknęła ze strony internetowej ukraińskiego ministerstwa edukacji

Podręcznik „Geografia. 8 klasa”, którego autorami są Petro Maslak i S. Kapyrułyna, został wydany i zatwierdzony przez ukraińskie ministerstwo edukacji w 2016 roku. Wydrukowano go całkowicie na koszt państwa w Kamieńcu Podolskim i rozesłano do szkół. W sobotę zawartość podręcznika opisały Ukraińskie Nowyny.

W podręczniku zasugerowano, że przodkowie współczesnych Francuzów, Hiszpanów, mieszkańców Izraela, Palestyny oraz innych państw mogli pochodzić z „ukraińskiej Galicji”. Chodzi o krainy, w których nazwie występuje cząstka „gal” – na przykład Portugalia, Galilea, Galia czy Galicja w Hiszpanii. Według autorów podręcznika nazwy tych krajów czy regionów mogą wskazywać na ukraińskie pochodzenie ich mieszkańców.

Osobliwych rzeczy uczniowie 8. klas na Ukrainie mogli się też dowiedzieć o genetycznym pochodzeniu niektórych innych narodów. I tak, zdaniem P. Maslaka i S. Kapyrułyny, „słowiańskojęzyczni” Rosjanie mają pochodzenie ugrofińskie, Bułgarzy – tureckie a Białorusini – bałtyckie. Polakom przyznano pochodzenie słowiańskie.

Z Ukrainą powiązano także kulturę trypolską [ok. 4200-2750 p.Ch.], nazywając ją „jedną z najstarszych cywilizacji na planecie”. Zaznaczono przy tym, że „ubiór i wygląd zewnętrzny trypolców są bardzo podobne do współczesnych Ukraińców”.

W podręczniku dość surowo określono stopień rozwoju sąsiednich krajów uznając, że żadne z graniczących z Ukrainą państw nie charakteryzuje się wysokim poziomem rozwoju gospodarczego, zaś Białoruś, Mołdawię i Rosję uznano za kraje ogarnięte kryzysem. Nie wspominając o podobnych problemach Ukrainy, wysoko oceniono potencjał jej oraz Ukraińców. Jak napisał na facebooku Eduard Dolinski, szef Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego, który zapoznał się z podręcznikiem, napisano w nim, że „nieodparte dążenie do gwiazd jest cechą ukraińskiego charakteru”. Miało to znaleźć swój wyraz w tym, że przy budowie rakiet i eksploracji kosmosu „Ukraińcy zrobili więcej… niż wszystkie inne narody świata łącznie”. Ukraińców nazwano też „najstarszym narodem rolniczym na świecie”, który dał światu 200 tysięcy pieśni. Według podręcznika „ukraińska melodyka ludowa była podstawą muzyki europejskiej”.

„Naród, który dał światu Pieśń, Chleb i Skrzydła, jest zdolny zmienić Ukrainę w jeden z przodujących krajów świata” – przekonują Maslak i S. Kapyrułyna.

W innym miejscu autorzy podręcznika napisali, że „Ukraińcy to bardzo stary naród, który żyje na swojej ziemi wiele tysięcy lat”. Przywołano też opinię nieokreślonych „amerykańskich uczonych”, jakoby Ukraińcy byli najstarszym narodem świata. Ma to wynikać z tego, że „ukraiński naród jest jedynym w świecie, który wywodzi swój początek z tysiącletnich głębin matriarchatu”, czego dowodem ma być fakt, iż ukraińskie słowo „ludyna” (człowiek) jest rodzaju żeńskiego.

Przypomnijmy, że podobne tezy promuje ukraiński pisarz, działacz społeczny i lokalny polityk Rostysław Nowożeniec. Według niego pra-Ukraińcy stworzyli pierwszą cywilizację w tej części świata, wynaleźli koło, a sam Jezus i większość apostołów – to pradawni Ukraińcy. Podobne poglądy wyznaje greckokatolicki ksiądz Ihor Car, laureat nagrody imienia Bohatera Ukrainy Stepana Bandery, który napisał książkę pt. „Ukraina – praojczyzna ludzkości”. Jednak nigdy dotąd nie słyszano, by podobnych treści oficjalnie uczono w szkołach.

Jak w niedzielę podały Ukraińskie Nowyny, informacja o podręczniku zniknęła ze strony internetowej ukraińskiego ministerstwa zdrowia po wczorajszej publikacji.

KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*