Rosyjski polityk grozi Polsce i USA nowym kryzysem kubańskim. Chodzi o wypowiedź Mosbacher

Rosyjski polityk Aleksiej Puszkow odpowiedział w piątek w sposób bardzo zdecydowany na słowa Georgette Mosbacher, która zasugerowała, że Polska mogłaby przejąć od Niemiec amerykańską broń jądrową. Zagroził Polsce i USA „nowym kryzysem kubańskim”.

W piątek rosyjski senator Aleksiej Puszkow odpowiedział w zdecydowany sposób na  słowa Georgette Mosbacher  , sugerujące, że Polska mogłaby przejąć od Niemiec amerykańska broń jądrową. Zagroził „nowym kryzysem kubańskim”.

„W Niemczech widać sprzeciw wobec amerykańskiej broni nuklearnej: socjaldemokraci domagają się jej wycofania, CDU – partia Merkel – chce ją zatrzymać. A ambasador USA w Warszawie proponuje umieścić ją w Polsce – bliżej Rosji. Zapomnieli o groźbie nuklearnej zimy , ignoranci. Nie ma możliwości grania zabawkami nuklearnymi” – napisał Puszkow.

„Ci w Waszyngtonie i Warszawie, którzy marzą o rozmieszczeniu amerykańskiej broni nuklearnej w Polsce, powinni zapoznać się z historią kryzysu karaibskiego z 1962 r. Najprawdopodobniej wcale o tym nie wiedzą lub zapomnieli. Umieszczenie takiej broni w Polsce jest właściwym sposobem na ponowne doprowadzenie do takiego samego kryzysu” – dodał.

  Jak pisaliśmy   w piątek, Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, napisała na Twitterze, że Polska „mogłaby przyjąć” potencjał nuklearny NATO, którego Niemcy chcą pozbyć się ze swojego kraju.

Na początku maja  informowaliśmy  , że w Niemczech socjaldemokraci wywołali dyskusję ws. wycofania z Niemiec amerykańskiej broni jądrowej. Obie strony sporu przywoływały m.in. argumenty związane z Polską i możliwością zabiegania Warszawy o rozlokowanie w naszym kraju takiej broni w systemie Nuclear Sharing.

Ambasador USA napisała na Twitterze, że jeśli Niemcy chcą „zmniejszyć potencjał nuklearny i osłabić NATO, to być może Polska – która rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, rozumie ryzyka i leży na wschodniej flance NATO – mogłaby przyjąć ten potencjał i u siebie”. Mosbacher skomentowała w ten sposób artykuł autorstwa ambasadora USA w Niemczech.

twitter.com / kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*