WŁOSKI DZIENNIKARZ: „AUSCHWITZ ZNAJDOWAŁ SIĘ W BARDZO KATOLICKIEJ POLSCE”. POLSKA AMBASADA REAGUJE

Polska Ambasada we Włoszech odpowiedziała znanemu włoskiemu dziennikarzowi Enrico Mentanie, który w poniedziałek napisał w mediach społecznościowych, że „obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce”. Uznała takie sugestie za „głęboko błędne” oraz „nieusprawiedliwione”.

W poniedziałek znany włoski dziennikarz Enrico Mentana napisał na Facebooku, że „obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce”. Ambasada RP we Włoszech zareagowała na wpis, uznając takie sugestie za „nieusprawiedliwione” i „głęboko błędne” – poinformowała we wtorek Polska Agencja Prasowa (PAP).

Mentana jest szefem programów informacyjnych we włoskiej stacji telewizyjnej La7. Przywołał temat Auschwitz w kontekście dyskusji na temat młodej wolontariuszki Silvii Romano, po prawie 18 miesiącach niewoli uwolnionej w Somalii.

Porwana w Kenii 25-latka powróciła do Rzymu w niedzielę. Była ubrana w muzułmańską tunikę. Okazało się, że przeszła na islam w czasie niewoli w rękach dżihadystów. PAP podaje, że Enrico Mentana skrytykował na Facebooku osoby, które powrót Romano porównały do powrotu z obozu Auschwitz i pytały, czy ktoś słyszał o Żydzie „nawróconym na nazizm i wracającym do domu w mundurze SS”.

Szef dziennika uznał, że takie porównania były „straszne” i „bezmyślne”. „Chcę delikatnie przypomnieć, że obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce, a sam Hitler był katolikiem ochrzczonym i bierzmowanym” – dodał.

Polska ambasada we Włoszech zareagowała na powyższe słowa. Podkreśliła, że w przypadku podejmowania tematu tak trudnego jak ten, należy zachować „skrajną ostrożność” oraz wystrzegać się „nieusprawiedliwionych i krzywdzących generalizacji, które są zawsze niebezpieczne”.

Ambasada odpowiedziała dziennikarzowi: „To prawda, że Polska w czasach drugiej wojny światowej była bardzo katolicka. Konieczne jest to, by zawsze i przede wszystkim przypominać, że podczas tego globalnego konfliktu Polska była okupowana przez nazistów”.

„A zatem – dodała ambasada – każde stwierdzenie, które może sugerować albo zakładać z góry, że Auschwitz zostało zbudowane w Polsce, bo była bardzo katolicka i łączenie ze sobą tych dwóch elementów, jest głęboko błędne, niesprawiedliwe i nieusprawiedliwione”.

PAP podaje, że przypomniano także dyrektorowi włoskiego dziennika, że największy obóz koncentracyjny został stworzony w Polsce, ponieważ najwięcej Żydów w Europie mieszkało w tym kraju, a to miejsce było ze wszystkich okupowanych przez nazistów terytoriów łatwo dostępne.

Wpis dziennikarza skomentowali m.in. Polacy mieszkający we Włoszech, wyrażając swoje oburzenie.

A tutti quelli che in queste ore fanno orrendi e insensati paragoni con chi tornò da Auschwitz (come quel consigliere…

Geplaatst door Enrico Mentana op Maandag 11 mei 2020

KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*