Druga fala epidemii w Chinach? W Wuhan ponownie potwierdzono nowe przypadki koronawirusa

W niedzielę władze Wuhan, chińskiego miasta w którym zaczęła się pandemia koronawirusa, poinformowały o pierwszym od ponad miesiąca przypadku zarażenia koronawirusem. W poniedziałek nowych przypadków w mieście było już pięć.

Jak podaje agencja Reutera, wykryte w Wuhan ognisko choroby znajduje się w jednym kompleksie mieszkalnym w dzielnicy Dongxihu, w którym wcześniej chorowało 20 osób. Pierwszy od 3 kwietnia nowy przypadek zachorowania dotyczy 89-latka, który nie opuszczał swojego miejsca zamieszkania od końca stycznia. W poniedziałek w tym kompleksie mieszkalnym wykryto kolejnych pięć przypadków, w tym u żony 89-latka.

Reuters tłumaczy, że „wszystkie najnowsze potwierdzone przypadki zostały wcześniej zaklasyfikowane jako bezobjawowe” – tym samym nie były uwzględnione w oficjalnych statystykach, ponieważ Chiny ujmują w statystykach jedynie osoby, które wykazują objawy zakażenia.

Władze Wuhan poinformowały, że są w trakcie monitorowania setek wcześniej stwierdzonych przypadków bezobjawowych.

W całych Chinach w niedzielę zarejestrowano 17 nowych przypadków zarażenia, co oznacza najwyższy dzienny wzrost liczby przypadków od 28 kwietnia.

W mieście Shulan w prowincji Jilin od 7 kwietnia dwukrotnie podnoszono stopień zagrożenia koronawirusem – z niskiego przez średni na wysoki. Po raz pierwszy od 70 dni stwierdzono tam trzy nowe przypadki zarażenia. Od weekendu w tym 600-tysięcznym mieście obowiązuje zakaz wychodzenia z domów. Tylko jeden członek gospodarstwa domowego może raz dziennie wyjść do sklepu po artykuły pierwszej potrzeby.

Po jednym nowym przypadku stwierdzono w prowincjach Liaoning i Heilongjiang. Jeden z nich dotyczy 70-letniego pacjenta z Harbinu, stolicy Heilongjiang, u którego pojawił się wynik pozytywny po siedmiu z rzędu negatywnych wynikach testów.

Jak stwierdza Reuters, zanotowany wzrost liczby zachorowań stawia pod znakiem zapytania działania chińskich władz zmierzające do osłabiania ograniczeń związanych ze zwalczaniem epidemii. W piątek rząd zapowiadał, że stopniowo będą otwierane kina, muzea i inne obiekty rekreacyjne, przy czym wciąż będą obowiązywać ograniczenia, w tym obowiązkowe rezerwacje i ograniczenie liczby osób. Szanghaj ponownie otworzył niektóre miejsca rozrywki, takie jak dyskoteki. W poniedziałek dla ograniczonej liczby odwiedzających otworzono Disneyland w Szanghaju.

CZYTAJ TAKŻE:  WHO: Rynek w Wuhan odegrał ważną rolę w wybuchu pandemii  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!