Biały Dom: „USA i Wielka Brytania pokonały nazistów”. Rosyjskie MSZ oburzone [ VIDEO]

Rosyjskie MSZ oficjalnie zareagowało na twitta Białego Domu, w którym zwycięstwo nad III Rzeszą przypisano wyłącznie USA i Wielkiej Brytanii.

8 maja na twitterowym koncie Białego Domu zamieszczono krótki film z uroczystości poświęconych rocznicy zakończenia II wojny światowej. „9 maja 1945 roku Ameryka i Wielka Brytania odniosły zwycięstwo nad nazistami” – napisano w twicie. Takie same słowa słychać w filmie z ust prezydenta USA Donalda Trumpa.

On May 8, 1945, America and Great Britain had victory over the Nazis! „America’s spirit will always win. In the end, that’s what happens.”  pic.twitter.com/umCOwRXWlB   — The White House (@WhiteHouse)  May 8, 2020  

Film zebrał ponad 12 tys. komentarzy, z których wiele dotyczyło pominięcia wśród zwycięskich państw Związku Radzieckiego. W tej sprawie w niedzielę głos zabrała też rosyjska dyplomacja. W oświadczeniu, które ukazało się na stronie internetowej MSZ Rosji, napisano, że „próby wypaczania” rezultatu II wojny światowej i „decydującego wkładu naszego kraju” w pokonanie III Rzeszy wywołują „najwyższe oburzenie”.

„W przeddzień świętego dnia amerykańscy urzędnicy nie mieli odwagi i chęci, aby choć pół słowem wyrazić uznanie dla niezaprzeczalnej roli i kolosalnych, niepomiernych ofiar, które Armia Czerwona i naród radziecki poniosły w imię całej ludzkości” – napisało rosyjskie MSZ odnosząc się do twitta Białego Domu.

Rosyjska dyplomacja zarzuciła też Białemu Domowi, że usuwa na Twitterze krytyczne komentarze „nie tylko Rosjan, ale także znających historię Amerykanów a także ludzi ze wszystkich zakątków świata”.

„Temat świętego wyczynu starszego pokolenia podczas wojny nie powinien przeradzać się w kolejny problem w stosunkach dwustronnych, które i bez tego przeżywają trudne czasy. Rosja i USA, pomimo różnic, mogą, w oparciu o zaufanie, wzajemny szacunek i wzajemne uznanie swoich interesów, wspólnie stawiać czoła wyzwaniom naszych czasów” – przekonuje resort rosyjskiej dyplomacji.

Rosyjskie MSZ zapowiedziało, że ma zamiar w tej sprawie przeprowadzić „poważną rozmowę” z amerykańskimi urzędnikami.

CZYTAJ TAKŻE:  Praga: sedes na miejscu zdemontowanego posągu marszałka Koniewa [ VIDEO]  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*