Oni powalczą z prezydentem Dudą. Znasz ich?

W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała cztery nowe komitety, które będą promować swoich kandydatów na prezydenta. Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Do tej pory zarejestrowano łącznie 14 komitetów wyborczych. Czy Andrzej Duda ma się czego obawiać? Kim są nowi kandydaci na prezydenta?

Głównych kandydatów jest sześcioro: Władysław Kosiniak-Kamysz, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Małgorzata Kidawa-Błońska, Robert Biedroń i Szymon Hołownia.

Jednak wszystkich zarejestrowanych komitetów wyborczych, po dzisiejszym komunikacie PKW, jest już 14.

 Kandydaci na prezydenta. Lista tych mniej znanych 

 Mirosław Piotrowski 

Polski historyk oraz nauczyciel akademicki. Do 2019 był europosłem PiS. W 2018 roku założył Ruch Prawdziwa Europa, który jest partią konserwatywno-katolicką. Jak sam zaznaczył, kandyduje bo ma dość rządów obecnego prezydenta. Prywatnie ma żonę oraz czwórkę dzieci. 

 Andrzej Voigt 

Pochodzący z Warszawy działacz przez długi czas zajmował miejsce w państwowych spółkach. Był współtwórcą transformacji ustrojowej w Polsce w latach 1990-1995. W 2012 wkroczył do świata sportu zostając prezesem piłkarskiego klubu ŁKS. Dzisiaj wraca do polityki jako kandydat na prezydenta. – Wracam do polityki, aby wybudzić z letargu nasze „zasoby obywatelskie” oraz przegonić „tłuste koty”, które za długo monopolizują liczne sfery życia politycznego – powiedział w rozmowie z „Wprost”. 

 Paweł Tanajno 

Pochodzi z Warszawy i jest przedsiębiorcą. Ubiegał się o stanowisko prezydenta miasta, jednak zajął dopiero 11 miejsce spośród 14 kandydatów. To też nie pierwsze wybory prezydenckie Tanajno, bo w 2015 rzucał już rękawicę Dudzie. Należał do partii Demokracji Bezpośredniej, z której wystąpił w 2019 roku.

 Piotr Wroński 

To pułkownik Agencji Wywiadu. Obecnie oficer w stanie spoczynku służb specjalnych PRL i III RP. Od momentu przejścia na emeryturę zajmuje się pisarstwem i publicystyką. Jest autorem wielu książek, które są uznawane za bestsellery. Ich główną tematyką jest materia byłej pracy pułkownika czyli polskiego wywiadu. Wroński w rozmowie z „KChT Radio Ludzi Rozsądnych” podkreślił, że trzeba „zabrać Polskę partiom politycznym i oddać obywatelom„. Startuje z ramienia partii Alternatywa Społeczna.

 Jan Zbigniew Potocki 

W zasadzie to hrabia Jan Zbigniew Potocki. Co prawda jego komitet wyborczy jak na razie został odesłany do poprawy, to jego kandydatura jest zgłoszona. Hrabia jest mieszkańcem Piaseczna, a na co dzień zajmuje się swoim biznesem. Potocki od 2009 roku uważa się za prawowitego prezydenta polski, co jednak nigdy przez polski rząd nie zostało uznane.

 Leszek Samborski 

Jest byłym politykiem Unii Polityki Realnej i Platformy Obywatelskiej. W 2004 roku udało mu się zdobyć mandat posła. Zajął również miejsce Pawła Piskorskiego, który został wybrany do Parlamentu Europejskiego. W latach 2015-2018 działał w strukturach Kongresu Nowej Prawicy. W 2019 r. został prezesem powołanej przez liderów KNP partii Odpowiedzialność. Jak sam mówi, chce, by państwo oddało każdemu człowiekowi wolność, którą mu zabrało.

 Stanisław Żółtek 

Polski polityk i przedsiębiorca, wieloletni działacz Unii Polityki Realnej, a obecnie prezes Kongresu Nowej Prawicy. W latach 1997–1998 wiceprezydent Krakowa, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. W 2019 roku ogłosił powstanie nowej eurosceptycznej partii PolEXIT głoszącej hasło wystąpienia Polski z Unii Europejskiej. Jeżeli zostanie prezydentem, będzie to jego jednym z głównych postulatów.

 Piotr Stanisław Bakun 

To kandydat związany z partią Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego. Ekonomista i ekspert rynku nieruchomości. W 2015 roku stratował do sejmu jako bezpartyjny kandydat z list Kukiz’15. Jest pomysłodawcą i autorem projektu ustawy pomagającej osobom, które wzięły kredyt we frankach szwajcarskich. Chce dążyć do tego, by w 100 proc. wykorzystano w Polsce unijne dotacje. Do tego jest również kaznodzieją kościoła metodystów.

 Wojciech Podjacki 

Historyk, działacz społeczny i publicysta. Jest redaktorem naczelnym czasopisma społeczno politycznego „Polski Szaniec”. Był także zaangażowany w kampanię „Rodzina ma głos”, która promowała prorodzinnych kandydatów w wyborach samorządowych. Założyciel, przewodniczący i główny ideolog Ligi Obrony Suwerenności.

Kandydaci aby pełnoprawnie mogli brać udział w wyborach muszą zebrać 100 tys. podpisów – jest na to czas do 26 marca.

Zobacz też:

Polski historyk oraz nauczyciel akademicki

W czasie kiedy był prezesem ŁKS, jego klub spadł praktycznie na koniec tabeli

To już drugie wybory prezydenckie polityka

Autor takich książek jak: „Weryfikacja Historia manipulacji i zdrady” czy „Czas nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów”

Według polityka nadal przysługuje mu stanowisko prezydenta, uwzględniając konstytucję z 1935 roku

Chce ubiegać o to, by państwo oddało każdemu człowiekowi wolność, którą mu zabrało.

Chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej

Kandyduje z hasłem „wreszcie masz wybór”

Jest zwolennikiem 100 proc. wykorzystania unijnych dotacji

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*