Szczepionka na koronawirusa gotowa? Włoscy naukowcy ogłaszają sukces

Badacze z włoskiej firmy Takis Biotech twierdzą, że opracowali przeciwciała skutecznie zwalczające koronawirusa.

Testy na myszach miały wykazać niemal stuprocentową skuteczność działania. Na próby szczepionki na ludziach trzeba będzie jednak poczekać.

Przedstawiciele firmy Takis Biotech ogłosili sukces w tworzeniu szczepionki na koronawirusa. Jak donosi „Mirror”, naukowcy używali materiału genetycznego myszy, który klonowali, a następnie wszczepiali z powrotem. W ten sposób organizmy miały wytwarzać przeciwciała zwalczające koronawirusa.

Z tego co wiemy, jesteśmy pierwszym zespołem na świecie, który zneutralizował koronawirusa za pomocą szczepionki. To jednak nie jest wyścig – skomentował Luigi Aurisicchio, kierownik badania.

Firma liczy na wsparcie finansowe włoskiego rządu. Deklaruje również otwartość na współpracę z zespołami opracowującymi szczepionkę na koronawirusa z całego świata.

Jeśli połączymy siły, szybciej stworzymy skuteczne narzędzie do walki z koronawirusem – dodał Aurisicchio.

Na ostateczne potwierdzenie skuteczności szczepionki trzeba będzie jednak poczekać. Badania na ludziach mają bowiem ruszyć dopiero jesienią. Do tego czasu firma ma przeprowadzić jeszcze kilka innych prób na zwierzętach.

Liczba przypadków zarażenia koronawirusem na świecie przekroczyła już 3,8 mln. Z powodu infekcji zmarło już ponad 260 tys. ludzi. Najbardziej dotkniętym epidemią krajem są Stany Zjednoczone, gdzie odnotowano ponad 74 tys. zgonów.

KAMIL KARNOWSKI

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*