Koniec działalności ojca Rydzyka? Nadeszło nieuniknione

Tadeusz Rydzyk zakończy swoją działalność? Nieuniknione nadeszło w zeszłą niedzielę, teraz sytuacja toruńskiego redemptorysty obróciła się o sto osiemdziesiąt stopni. Wiadomo, co o końcu działalności sądzą niektórzy współpracownicy duchownego.

Tadeusz Rydzyk stanął przed bardzo trudną decyzją. Czy znajdzie w sobie siły by nadal aktywnie działać w Kościele?

Toruński duchowny 3 maja tego roku obchodził swoje kolejne urodziny. W związku z ukończeniem 75 lat może zdecydować się na zakończenie swojej kościelnej „kariery”. Ten wiek uważa się za odpowiedni na przejście na emeryturę dla wysokich dostojników kościelnych. Gdyby Tadeusz Rydzyk rzeczywiście ustąpił ze stanowiska, mógłby zastąpić go Jan Król. Jednak czy rzeczywiście się na to zapowiada?

Tadeusz Rydzyk nie piastuje zbyt znaczących funkcji w zakonie. Jego największym sukcesem jest założenie i przewodniczenie Radiu Maryja, które należy do redemptorystów. Radio Maryja od lat wielu osobom kojarzy się z Tadeuszem Rydzykiem, to jakby dwie nierozerwalne ze sobą rzeczy. Gdyby duchowny poszedłby na emeryturę i oddał się wypoczynkowi, rozgłośnia z dużą dozą prawdopodobieństwa mogłaby przestać istnieć, a na to redemptoryści nie chcą sobie pozwolić.

Tadeusz Rydzyk ma ogromny wkład w swoją działalność świecką. Nawet usunięty pod przymusem z zakonu i wysłany na emeryturę nadal piastowałby kilka ważnych funkcji. To prezes fundacji Lux Veritatis, która jest nadawcą TV Trwam, członek organu nadzoru Fundacji Nasza Przyszłość (do której przynależy sklep, na którym wzbogacał się redemptorysta) oraz członek rady naukowej Wyższej Szkoły Społecznej i Medialnej w Toruniu. Onet zapytał Prowincję Warszawską Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela o to, jak może klarować się przyszłość Tadeusza Rydzyka po 75. urodzinach.

– Nasze prawodawstwo nie przewiduje obowiązku zrzeczenia się pełnionych urzędów i funkcji w związku z osiągnięciem określonego wieku. Wobec powyższego ojciec Tadeusz Rydzyk nadal pozostaje dyrektorem Radia Maryja – odpowiedział sekretarz Prowincji, ojciec Arkadiusz Buszka. Powiedział też, że gdybanie, kto miałby zastąpić ojca Tadeusza Rydzyka jest bezcelowe, tym samym ucinając dyskusję.

KLAUDIA BOCHENEK

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*