Już 33 miliony bezrobotnych w USA

W ubiegłym tygodniu kolejne miliony Amerykanów zgłosiły się po zasiłki dla bezrobotnych – poinformowała w czwartek Agencja Prasowa Reuters. Zwolnienia rozszerzyły się z gałęzi przemysłu konsumenckiego na inne segmenty gospodarki.

Ponad 3 miliony nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych wpłynęło do urzędów w Stanach Zjednoczonych w ubegłym tygodniu –  przekazuje Reuters w czwartek  . Jest to piąty tygodniowy spadek w zgłoszeniach, jednak w USA z powodu koronawirusa bez pracy pozostaje 33 miliony obywateli. Ekonomiści alarmują, że bezrobocie rozszerza się z branży usługowej na inne gałęzie gospodarki.

40% spadek zgłoszeń po świadczenia odnotowano na Florydzie, część ekspertów zauważyła, że może to być spowodowane zbyt skomplikowaną procedurą. Spadki odnotowano także w Georgii, Pensylwanii, Alabamie, w Nowym Jorku i w Waszyngtonie.

Zobacz też:  USA: Bezrobocie może wzrosnąć bardziej niż w czasie wielkiego kryzysu lat trzydziestych  

„Tempo składania nowych wniosków o zapomogi zwalnia, ale utrzymuje się na niewyobrażalnym, zaledwie kilka miesięcy temu, poziomie” – przekonywał Joel Naroff, główny ekonomista w Naroff Economics w stanie Pensylwania. „Nawet gdy gospodarka powoli zaczyna się od nowa otwierać, liczba bezrobotnych powinna nadal gwałtownie rosnąć, ponieważ rządy i firmy które próbowały utrzymać ciągłość pracy zawiodły i zwalniają teraz pracowników”.

Pogłębiający się kryzys gospodarczy wywołany blokadami w całym kraju w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa został podkreślony przez inne dane z czwartku, pokazujące, że wydajność pracowników spadała w najszybszym tempie od ponad czterech lat. Do tej pory największy spadek produktywności został odnotowany w 2009 roku.

Zobacz też:  Donald Trump: Koronawirus zabije nawet 100 tys. Amerykanów. Do końca roku powstanie jednak szczepionka  

Donald Trump prezydent Stanów Zjednoczonych namawia gubernatorów poszczególnych stanów do złagodzenia obostrzeń i zrestartowania gospodarki USA. Przeciwnicy prezydenta uważają, że pogłębiający się kryzys może spowodować nie uzyskanie reelekcji w nadchodzących wyborach.

Zobacz też:  Prezydent Donald Trump zachęca republikańskich gubernatorów do otwierania gospodarki  

Kresy.pl/Reuters

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*