Prezydent Duda odkrywa karty przed wyborami. “Spokojnie, wstaniemy z kolan!”

Starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda przedstawił program wyborczy na kolejną kadencję. Podkreślił, że osiągnięcia ostatnich 5 lat nie przepadną w kilka miesięcy w związku z sytuacją związaną z epidemią koronawirusa. – Nawet, jeśli dziś ktoś powie, że przez kryzys jesteśmy na kolanach, spokojnie, wstaniemy z kolan! Jeszcze Polska nie zginęła – mówił. Uspokajał, że program 500 i inne programy społeczne zostaną utrzymane. Obiecał też nowe świadczenie: 1200 zł dla osób, które straciły pracę przez epidemię koronawirusa. – Jeżeli dana mi będzie przez państwa następna kadencja, będę kontynuował politykę budowania silnej RP, w której nie ma nieusprawiedliwionych zysków osiąganych przez elity, w której obywatel nie jest niesprawiedliwie traktowany przez sądy – powiedział na koniec prezydent.

Starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda ogłosił podczas konwencji swój program wyborczy. Głównymi tematami telekonwencji były m.in.: wsparcie dla rodzin, silna gospodarka i utrzymanie miejsc pracy, świadczenia pomocowe na czas epidemii, rozwój funduszu medycznego czy rozwój wsi i przeciwdziałanie niedoborowi wody.

 Program wyborczy prezydenta Dudy 

Wśród punktów programowych pojawiły się także kwestie bezpieczeństwa i niezależność państwa oraz walka o prawdę historyczną i dobry wizerunek Polski za granicą. – Przez ostatnie 5 lat zdarzyło się wiele dobrego. Spełniły się marzenia zwykłych ludzi, o których słyszałem podczas spotkań z mieszkańcami Polski – powiedział. Prezydent mówił m.in., jak bardzo jest dumny z tego, że był częścią władz, które wprowadziły trzynastą emeryturę. – Ogromnie jestem dumny z tego, że byłem częścią tych polskich władz, tej polskiej władzy wykonawczej, która razem z polską władzą ustawodawczą o nich pamiętają i wprowadziła te rozwiązania w postaci znaczącego wzrostu emerytur i rent, i w postaci także trzynastej, a mam cały czas nadzieję, że i czternastej emerytury, którą już z panem premierem Mateuszem Morawiecki zapowiadaliśmy, że zostanie ustanowiona – mówił prezydent.

Duda podkreślał także wagę interesu polskiego i polskiego przemysłu. – Nie chcemy tutaj sprzedawania polskich firm, pereł w koronie obcym podmiotom – my chcemy mieć polskie linie lotnicze, niech nikt nie opowiada, nie waży się powiedzieć, że są nieopłacalne – muszą być opłacalne, bo są wielką dumą polskiego państwa, są naszą wizytówką – mówił. 

– Koniec z polityką wstydu poprzednich lat. My mamy wielkie powody do dumy – powiedział prezydent i wymienił m.in. kulturę, tradycję i wiarę.

 Nowe świadczenie – 1200 zł dla tych, co stracili pracę przez pandemię 

Prezydent mówił o podstawowych założeniach swojego programu. Pierwszy z nich dotyczy bezpieczeństwa. – Nie wycofamy się z programu 500 Plus. Dzisiaj w dobie wielu niepokojów ten program dla rodzin i stanowi fundament. To są pieniądze, które na pewno przyjdą. 500 zł jako dodatek na wychowanie dzieci – te pieniądze będą. Po to stworzyliśmy tę materialną bazę, abyście byli pewni. To sprawa honoru polskich władz – mówił.

– Emeryci mogą być spokojni, 13. emerytura zostanie wypłacona, również w roku przyszłym. Świadczenia dla niepełnosprawnych również zostaną utrzymane w takiej formie, jak ostatnio została przyjęta. Możecie się państwo nie martwić – wskazał.

– Zasiłek dla bezrobotnych musi został podniesiony do wysokości 1300 zł i wypłacany dla wszystkich tych, którzy z powodu korona wirusa stracą pracę – zapowiedział. Mówił też o „dodatku solidarnościowym” dla każdego, kto stracił pracę w wyniku pandemii. Na okres trzech miesięcy, po 1200 zł miesięcznie – zapowiedział. 

 Pomysły na służbę zdrowia 

Prezydent zapowiedział również, że nie zgodzi się na prywatyzację polskiej służby zdrowia. – Nie zgodzę się na prywatyzację polskiej służby zdrowia tzn. chce, żeby była pełna jasność: nie zgodzę się na prywatyzowanie tych placówek służby zdrowia, które dzisiaj są placówkami publicznymi, na ich komercjalizację i prywatyzację – zadeklarował prezydent na konwencji.

Podkreślił, że potrzebna jest powszechnie dostępna dla wszystkich, dobrze funkcjonująca służba zdrowia. – I obowiązkiem państwa i polskiej władzy jest właśnie taką służbę zdrowia budować – mówił i dodał, że o to walczył także prezydent Lech Kaczyński, który sprzeciwiał się takim pomysłom rządów PO-PSL.

– Uważam, że służba zdrowia powinna być publiczna z zapewnieniem w jak największym stopniu jak najlepszej techniki i technologii leczenia, jak najlepiej wykształconych i przygotowanych lekarzy, jak najlepiej wykształconego i przygotowanego personelu, a także jak najlepszego wyposażenia – mówił Andrzej Duda.

Jak mówił, tworzenie projektu ustawy powołania funduszu medycznego jest na ukończeniu: – To 3 mld zł na leczenie, także poza granicami kraju, chorób rzadkich.

Duda podkreślał, że ten Fundusz Medyczny jest potrzebny, aby “rodzice nie musieli błagać o pieniądze dla dzieci, żeby nie musiały być organizowane zbiórki publiczne, aby te choroby rzadkie mogły być leczone także i poza granicami”. 

– Żeby operacja, jak trzeba, jeśli jest wykonywana poza granicami mogła być wykonana poza granicami. Żeby te pieniądze były, żebyśmy mieli też pieniądze na rozwój nowoczesnej infrastruktury w polskich szpitalach; dodatkowe pieniądze obok normalnych budżetów, którymi posługuje się na co dzień NFZ – dodał Duda. Zaznaczył, że na fundusz zostanie przeznaczone 3 miliardy złotych.

Prezydent zapowiedział przekazanie prawie 6 mld na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej. Prezydent Duda podczas konwencji dziękował też pracownikom służby zdrowia. – Jestem państwu bardzo wdzięczny. Chylę czoła nisko przed waszym bohaterstwem w wielu sytuacjach, przed waszą także cierpliwością i wyrozumiałością – mówił.

Zwracał przy tym uwagę, że w ostatnim czasie brakowało różnego rodzaju wyposażenia medycznego. Zaznaczył, że to nie był jednak tylko polski problem. 

 “Skończyło się państwo z dykty” 

Kolejny filar programu Dudy to praca. – Dziękuję wszystkim, którzy utrzymują miejsca pracy, którzy szukają rozwiązań by przetrwać ten czas kryzysu. Po to jest tworzona tarcza antykryzysowa, by pomóc tym najsłabszym, tym najdrobniejszym – mówił. – Cieszę się, że zdołaliśmy to wprowadzić. Ogólna wartość tarczy antykryzysowej to około 400 mld zł, to niewyobrażalna kwota wsparcia – mówił. Prezydent opowiedział, że dostał list od przedsiębiorcy, którzy wypełnił z siostrą wnioski o pomoc dla firm w ciągu 7 minut. – “Skończyło się państwo z dykty” – napisał do mnie – powiedział Duda. 

Podkreślał, że filarem polskiej gospodarki jest rolnictwo i rolnicy potrzebują zwolnienia z KRUS, by było im lżej. Zapewnił polskich rolników, że będzie robił wszystko, aby dopłaty bezpośrednie w Polsce były takie, jak średnia unijna. Duda wyrażał nadzieję, że branża turystyczna będzie mogła niebawem wrócić do normalnego funkcjonowania. Zapewnił, że władze będą robiły wszystko, aby ratować branżę turystyczną wobec kryzysu wywołanego koronawirusem.

Andrzej Duda mówił też o program retencji stworzonym przez resort gospodarki morskiej..Powiedział, że na ten cel przeznaczone zostanie przez najbliższe lata ponad 157 mln zł.

 “Epidemia pokazała, jak ważna jest siła państw narodowych w całej UE” 

Następnie prezydent przedstawił swoje postulaty w zakresie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i bezpieczeństwa środowiskowego. Mówił o roli NATO i Unii Europejskiej. – Dzisiaj obecne są wojska NATO w Polsce, my jesteśmy obecni w kontyngencie NATO w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności na Łotwie. Taka jest potrzeba, jesteśmy solidarni i odpowiedzialnie traktujemy nasze zobowiązania – mówił.

– Unia jest nam potrzebna. UE dała nam poczucie wolności, możliwość przemieszczania się, wiele możliwości wyborów. Chcemy, by istniała nadal, przyjazna i dobra, by budowała nasz potencjał, dobrobyt, przyszłość naszą i całej Europy. Ale ta epidemia pokazała, jak ważna jest siła państw narodowych w całej UE – przekonywał. Prezydent podkreślił, że zamierza kontynuować modernizację polskiej armii.

Prezydent zapowiedział 304 mld zł na program “Czyste powietrze”, który jest realizowany do 2029 r.: – Chodzi o ulgi podatkowe na termomodernizację budynków, na zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną, wymiana pieców na ekologiczne, chroniące przed zanieczyszczaniem powietrza.

– Byłem i jestem wielkim orędownikiem programów i działań, które mają na celu zapewnienie czystego powietrza – zapewniał.

 Nietypowa konwencja 

Konwencja odbywa się w Hali Transcolor w Szeligach pod Warszawą, bez udziału publiczności, a głównym bohaterem wydarzenia będzie Andrzej Duda; nie przewidziano przemówień innych polityków – mówił PAP wcześniej rzecznik sztabu wyborczego Adam Bielan.

– Będzie to bardziej nowatorskie wydarzenie, będą łączenia przez internet, tak jak wielu Polaków dzisiaj pracuje – zapowiadał w czwartek rzecznik prezydenckiego sztabu wyborczego Adam Bielan.

– To są bardzo przemyślane i dopasowane do współczesnych czasów propozycje konkretnych działań w kraju i na arenie międzynarodowej, które prezydent będzie chciał podjąć w drugiej kadencji, jeśli wyborcy udzielą mu mandatu. To będzie program dostosowany do współczesnych czasów – zachwalał program Andrzeja Dudy w piątek rano szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Szczerski podkreślił, że Duda od pięciu lat odpowiada za Polskę i w tym czasie wypełnił “wszytko, co było jego zobowiązaniami wyborczymi”.

Źródło: PAP, TVP Info

Tragiczny wypadek w miejscowości Szepietowo-Żaki (woj. podlaskie). Drogą na posterunek w Ciechanowcu jechał st. post. Damian Kryński z wysokomazowieckiej policji. Funkcjonariusz nie dotarł na miejsce. Radiowóz zderzył się z innym samochodem i oba stanęły w płomieniach. 28-letni policjant zginął na służbie. W czwartek młody funkcjonariusz wyruszył w swą ostatnią drogę…

“Grasia w podłości przebijasz. Metodami UBeków i burdelmam zaprowadzicie samych siebie na szafot. A tak po ludzku – jest mi przykro, że Ty i Mateusz traktujecie mnie jak idiotę, a posłów K’15 jak prostytutki. Nigdy nie mierzcie nikogo swoją miarą. Dno” – takiego SMS-a miał otrzymać od Pawła Kukiza z Kukiz’15 Michał Dworczyk, szef KPRM. O sprawie pisze tygodnik “Do Rzeczy”.

Były wicepremier Jarosław Gowin nie ma wstydu! Ujawniliśmy w Fakcie, że po tym, jak zrezygnował z fuchy w rządzie, nadal wozi się beztrosko służbową limuzyną. A teraz wyszło na jaw, że jego kierowca pędzi po mieście jak szalony i nie zwraca uwagi na przepisy!

Tęsknota i niewyobrażalny strach o życie swojego ukochanego synka rozdziera jej serce. Nic więc dziwnego, że zdesperowana matka zaginionego w Nowogrodźcu (Dolny Śląsk) 3,5-letniego Kacperka zwróciła się o pomoc do znanego jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego (56 l.). Według jego wizji, chłopiec wpadł do wody.

Pod koniec marca Kasia Kowalska w emocjonalnym nagraniu poinformowała, że jej córka jest ciężko chora. „Dzisiaj dostałam telefon z Anglii ze szpitala, w którym leży moja córka, z pytaniem o zgodę na intubację” – mówiła gwiazda. Na szczęście po wielu wysiłkach lekarzy, dziewczyna czuje się już lepiej i wraca do zdrowia. Teraz, w dniu 23. urodzin, Aleksandra po raz pierwszy od czasu choroby podziękowała za wsparcie, które otrzymała w ostatnich tygodniach.

W Polsce liczba osób, które mają alergię, należy do najwyższych w Europie. 12 milionów Polaków to alergicy, z tego połowa, czyli 6 milionów, jest uczulona na pyłki. Najczęściej uczulają nas pyłki traw i drzew. Przełom kwietnia i maja dla osób z alergią to koszmar. W powietrzu najwięcej jest silnie uczulającego pyłku brzozy, a po brzozie zaczynają pylić trawy.

Rzadko możemy usłyszeć tak poruszające słowa z jej ust. Joanna Koroniewska w najnowszym wywiadzie zdobyła się na wyznanie, że życie w dzieciństwie jej nie oszczędzało. Jednak wszystkie negatywne doświadczenia sprawiły, że dziś jest o wiele mocniejszą psychicznie kobietą.

Ta zbrodnia miała być wielką tajemnicą zabójczej pary – Patryka B. (25 l.) i jego dziewczyny Martyny S. (16 l.). Kochankowie zaplanowali mord Kornelii K. († 16 l.), a potem go bezwzględnie zrealizowali. I pewnie o okolicznościach śmierci młodej dziewczyny nikt by się nie dowiedział, gdyby nie spacerowicz, który w lesie koło podwarszawskiego Konstancina odnalazł jej ciało…

Dojrzałe kobiety, które rozpalają zmysły znacznie młodszych od siebie panów, mogłyby wybrać Konopnicką za patronkę. Jeden z wielbicieli poetki posunął się w okazywaniu siły uczucia naprawdę bardzo daleko. Padł strzał, padł trup…

– Nie kupiliśmy z żoną żadnej willi w Krakowie – powiedział Andrzej Duda podczas sesji Q

Więcej postów