Koronawirus w Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Żołnierze wysłani na kwarantannę

U jednego z żołnierzy 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie potwierdzono zakażenie koronawirusem. 35 żołnierzy zostało odesłanych na kwarantannę domową.

– Przebywając w domu w miniony weekend, żołnierz zauważył u siebie typowe objawy przeziębienia i postępując zgodnie z procedurami, powiadomił telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną, która podjęła decyzję o poddaniu go badaniu na obecność koronawirusa. Test, który został wykonany w sobotę 25 kwietnia, dał wynik pozytywny – mówi por. Ewa Złotnicka, rzecznik prasowy 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Chory przebywa obecnie w szpitalu zakaźnym w Łukowie.

W związku z pierwszym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa, w bazie osoby, które mogły zostać zakażone, zostały zgłoszone do odpowiednich służb sanitarnych. Na kwarantannę zostało odesłanych 35 żołnierzy z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego oraz 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

– Zarówno 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego, jak i 41. Baza Lotnictwa Szkolnego, wykonują wszystkie zadania zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Nie występują ograniczenia w działalności bieżącej jednostek. Utrzymujemy wymagany poziom zdolności operacyjnych i bojowych – zaznacza rzecznik prasaowy.

Jak informuje por. Ewa Złotnicka, wraz z ogłoszeniem epidemii koronawirusa na terenie garnizonu Dęblin wprowadzono wytyczne Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, jak również wszelkie zalecenia rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny WP, mające na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się COVID-19.

Osoby przekraczające bramy jednostki poddawane są profilaktycznemu mierzeniu temperatury ciała. Żołnierze oraz pracownicy resortu obrony narodowej utrzymują bezpieczną odległość pomiędzy sobą oraz zasadę stosowania środków dezynfekujących. Wszędzie, gdzie to możliwe, stosowany jest tryb komunikacji teleinformatycznej. Zgodnie z wytycznymi, wstrzymano udział żołnierzy w szkoleniach poza terenem jednostki, imprezach masowych, konferencjach i naradach. Prowadzone są również działania informacyjne związane z profilaktyką i przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa jak profilaktyczne dezynfekcje budynków.

DZIENNIKWSCHODNI.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!