Ukraina: ponad 1000 przypadków koronawirusa, rząd wprowadza kolejne restrykcje i obniża prognozy

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirsuem na Ukrainie sięga już 1,1 tys. osób, z czego 28 zmarło. Rząd wprowadza kolejne restrykcje, a także obniża prognozy dotyczące PKB i inflacji.

W piątek na Ukrainie odnotowano 154 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, a łączna liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła 1000. W sobotę rano podano z kolei, że liczba osób zarażonych SARS-CoV-2 wzrosła do 1096, z czego 28 zmarło, a 23 wyzdrowiało i zostało wypisanych ze szpitali. Dane na ten temat podał ukraiński resort zdrowia.

Ponadto, w piątek ukraiński rząd zatwierdził nowe środki na rzecz zaostrzenia reguł kwarantanny w kraju. Jak poinformował szef resortu infrastruktury, Władysłąw Kriklij, nie wolno pozostawać w miejscach publicznych bez środków ochrony osobistej, w szczególności bez maseczki, nawet domowej roboty.

Ponadto, Ukraińcom nie wolno przemieszczać się w grupach liczących więcej niż 2 ludzi, z wyjątkiem sytuacji oficjalnie koniecznych. Dzieci w wieku poniżej 14 lat mogą wychodzić z domów tylko w towarzystwie rodziców lub opiekunów prawnych. Nie wolno korzystać z parków (także parków leśnych), placów, plaż z wyjątkiem wychodzenia pojedynczej osoby ze zwierzęciem domowym. Zabroniono korzystania z boisk, siłowni na powietrzu i placów zabaw, a po ulicach nie wolno przemieszczać się bez dokumentu tożsamości potwierdzającego obywatelstwo lub status specjalny.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że możliwość poluzowania restrykcji będzie można rozważyć, jeśli w końcu kwietnia zostanie zaobserwowany spadek dynamiki zakażeń. Jego zdaniem, wówczas na początku maja ludzie zaczną stopniowo wracać do pracy. Równolegle ma być przywracany transport publiczny.

 – Ukraina nie może pozwolić sobie na bezczynność przez 6, a nawet 2-3 miesiące  – powiedział szef ukraińskiego rządu. Zaznaczył, że nie ma żadnych planów wstrzymania pracy zakładów przemysłowych i infrastruktury krytycznej. Dodał też, że stopniowe, ponowne uruchamianie gospodarki nie oznacza, że inne środki dotyczące kwarantanny nie zostaną zaostrzone.

Przeczytaj:  Coraz więcej Ukraińców wraca do kraju z zagranicy 

Czytaj również:  Ukraina: zarażeni koronawirusem trafią pod namioty [ VIDEO] 

Rząd Ukrainy obniżył też prognozy dotyczące inflacji, płac i wskaźnika PKB. Nowe szacunki zakładają, że wskaźnik inflacji wyniesie 11.6 proc., a nie 8,7 proc., jak zakładano wcześniej. Z kolei PKB Ukrainy ma spaść w ujęciu rocznym o 4,8 proc. (poprzednio przewidywano spadek na poziomie 3,9 proc.). Spaść ma też średnie wynagrodzenie, z 11 tys. hrywien (1,7 tys. PLN) do 10,7 tys. hrywien (1,65 tys. zł). Rząd Ukrainy zakłada zarazem, że wskaźnik bezrobocia nie ulegnie zmianie i pozostanie na poziomie około 9,4 proc.

Badania wskazują, że prawie połowa Ukraińców nie ma oszczędności na czas kwarantanny, a mniej więcej co 7. oszczędności wystarczy zaledwie na kilka tygodni.

  Wcześniej pisaliśmy  , że Wołodymyr Zełenski uważa, że powroty Ukraińców do ojczyzny w związku z pandemią koronawirusa, to dobra nowina. Prezydent Ukrainy wezwał ukraiński rząd do stworzenia dla nich milionów miejsc pracy.

Unian / Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*