Cała Europa w SZOKU! Niemiecka prasa o Polsce: „Blisko zamachu stanu”

Polska zamach stanu

Obie największe niemieckie gazety – „Sueddeutsche Zeitung” i „Frankfurter Allgemeine Zeitung” – komentują w poniedziałek przeforsowaną przez PiS w Sejmie zmianę kodeksu wyborczego.

„PiS wykorzystuje wywołany koronawirusem kryzys do dalszego demontowania praworządności w Polsce” – pisze korespondent „SZ” w Warszawie Florian Hassel.

„Demokracja na Węgrzech i w Polsce była już przed kryzysem wywołanym koronawirusem w złym stanie – obecnie faktyczny zarządca Polski Jarosław Kaczyński wykorzystuje epidemię do dalszego demontażu demokracji i państwa prawa” – czytamy w komentarzu. 

Zdaniem autora wybory parlamentarne jesienią 2019 były „co prawda wolne, jednak ze względu na daleko idącą dyskryminację opozycji trudno je uznać za fair”. „Kampania przed wyborami prezydenckimi w maju będzie – pisze Hassel – jeszcze drastyczniej manipulowana. Niedemokratyczne jest bowiem obstawanie przy wyborach podczas faktycznego stanu wyjątkowego, a tym bardziej niezgodna z konstytucją zmiana ordynacji wyborczej, której celem jest zapewnienie przez Kaczyńskiego jego kandydatowi i jego partii ‚licencji na dalsze niezgodne z prawem ustawy'”.

WYBORCZA.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*