Ukraina wprowadza stan nadzwyczajny i całkowitą blokadę granic

Ukraiński rząd podjął w środę decyzję o wprowadzeniu stanu sytuacji nadzwyczajnej na terenie całego kraju. – podaje agencja Unian.

Decyzja ukraińskiego rządu ma związek z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Stan sytuacji nadzwyczajnej będzie obowiązywał przez 30 dni. Obowiązującą już na Ukrainie kwarantannę przedłużono do 24 kwietnia.

Ukraińskie władze najpóźniej o północy z piątku na sobotę zamierzają całkowicie zamknąć ruch pasażerski przez ukraińską granicą w obie strony.

„Jest to konieczne, gdyż w ostatnich tygodniach widzimy, że jedynym źródłem koronawirusa na Ukrainie był potok obywateli z zagranicy i ten potok trwa i to (…) zwiększa liczbę osób, zakażonych tą infekcją” – tłumaczył na posiedzeniu rządu premier Denys Szmyhal.

W ramach stanu sytuacji nadzwyczajnej ukraiński rząd nakazał odpowiednie zorganizowanie punktów kontrolnych w strefach nadzwyczajnej sytuacji wraz z obowiązkową kontrolą sanitarną obywateli i dezynfekcją pojazdów. Punkty te zostaną obsadzone pracownikami ministerstwa zdrowia, policji, Gwardii Narodowej i innych instytucji.  Wszystkie pomieszczania, drogi i chodniki mają być gruntownie dezynfekowane. Osobom znajdującym się w trudnej sytuacji zostanie udzielona pomoc z udziałem pracowników socjalnych oraz wolontariuszy.

Przypomnijmy, że obecnie ukraińska granica jest zamknięta dla regularnych przewozów pasażerskich autobusowych, lotniczych i kolejowych. Dla ewakuacji ukraińskich obywateli z zagranicy  organizowane są kursy specjalne  . Ukraińscy obywatele bez przeszkód mogli wracać na Ukrainę za pomocą samochodów osobowych.   Zakaz wjazdu dla cudzoziemców wprowadzono jeszcze w nocy z 15 na 16 marca  .

Jak  pisaliśmy  , według oficjalnych informacji MSZ Ukrainy i danych z poniedziałku wieczorem, jak dotąd w związku z pandemią koronawirusa na Ukrainę wróciło 72 305 ukraińskich obywateli.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*