Ukraina i Litwa wprowadziły zakaz wjazdu dla cudzoziemców

W nocy z niedzieli na poniedziałek władze Ukrainy tymczasowo zamknęły dla cudzoziemców wjazd na terytorium tego kraju. Powodem decyzji jest pandemia koronawirusa. Podobną decyzję podjęła Litwa.

Jak podała w komunikacie Państwowa Służba Przygraniczna Ukrainy (DPSU), zgodnie z decyzją rządu i Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowego Ukrainy, o północy 16 marca wprowadzono tymczasowy zakaz wjazdu cudzoziemców oraz osób bezpaństwowych na Ukrainę. Nie dotyczy to osób, które mają prawo pobytu na Ukrainie, małżonków i dzieci obywateli Ukrainy, osób z paszportami dyplomatycznymi oraz członków ich rodzin oraz osób obsługujących przewozy towarowe.

Ukraina zamknęła również tymczasowo część swoich przejść granicznych – otwarte pozostają jedynie te o największej przepustowości.

Obywatelom Ukrainy pozostawiono prawo powrotu do kraju, przy czym rekomendowano im powrót do 17 marca, ponieważ później wstrzymane zostaną wszelkie międzynarodowe przewozy pasażerskie przez ukraińskie przejścia graniczne.

Powyższe ograniczenia wprowadzono do 3 kwietnia z możliwością ich przedłużenia.

Analogiczną decyzję podjęła również Litwa od północy zamykając dla cudzoziemców wjazd na swoje terytorium. Jak podaje Delfi, litewscy pogranicznicy sprawdzają dokumenty wszystkich wjeżdżających na Litwę oraz dokumenty kierowców pojazdów wyjeżdżających. Zakaz wjazdu nie dotyczy kierowców samochodów ciężarowych, cudzoziemców posiadających prawo pobytu na Litwie, dyplomatów i wojskowych NATO.

Przypomnijmy, że od niedzieli w Polsce  obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego   w związku z pandemią koronawirusa. W jego ramach wprowadzono zakaz wjazdu cudzoziemców na terytorium RP.

CZYTAJ TAKŻE:  Premier Litwy chce korytarza przez Polskę dla Litwinów wracających z Zachodu  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*