Nowelizacja budżetu? To już pewne. „Trudny czas przed nami”

Nowelizacja budżetu

Jak ustaliło RMF FM, nowelizacja budżetu zaplanowanego na ten rok „jest już przesądzona. W resortach finansów i Kancelarii Premiera trwają prace nad zmianą planu finansowego państwa.

Czeka nas nowelizacja budżetu państwa. RMF FM podaje, że wprowadzone zostanie kilka zmian w już uchwalonym planie. Zostaną ucięte wydatki, m.in. drogowe. Przewidywany jest także duży spadek wpływów do budżetu z powodu „zatrzymania dużej części polskiej gospodarki”. Ponadto spodziewać się można kryzysu na całym świecie.

–Strefa euro będzie w recesji albo otrze się o recesję, czyli wzrost będzie w okolicach 0 albo niżej. Ten wpływ spowolnienia w zachodniej Europie będzie istotny – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył przy tym, że „nie ma zagrożenia dla wypłaty świadczeń socjalnych, na przykład 500+”.

Ponadto budżet ma być przygotowany na nieplanowane wcześniej wydatki, np. pomoc dla zamykanych firm. Premier spodziewa się bowiem masowych bankructw. W związku z tym planowana jest jakaś pomoc z pieniędzy wcześniej im odbieranych.

– A żeby przynajmniej większość firm mogła przetrwać ten trudny czas przed nami – mówił Morawiecki.

Ustawę budżetową przyjęto w lutym. Zakładała zbilansowanie dochodów i wydatków, które wynieść miały 435,3 mld zł. Wiceminister finansów Tomasz Robaczyński przekonywał, że budżet zapewni długofalową stabilność finansów publicznych.

ŹRÓDŁO: RMF24.PL / NCZAS.COM

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*