EPIDEMIA! Amerykanie odwołują manewry Defender 20 w Polsce?

KORONAWIRUS! Amerykanie odwołują manewry Defender 20 w Polsce?

Z powodu koronawirusa ograniczona zostanie liczba Amerykanów, biorących udział w ćwiczeniach wojskowych Defender Europe 2020 – poinformowało w środę Europejskie Dowództwo Stanów Zjednoczonych (EUCOM).

„Po dokładnym przeanalizowaniu trwających ćwiczeń Defender Europe 2020 i w świetle obecnej epidemii koronawirusa zmienimy ćwiczenia, redukując liczbę amerykańskich uczestników” – przekazało w komunikacie dla mediów EUCOM.

Zapewniono przy tym dalszą bliską współpracę wojska USA z sojusznikami i podkreślono, że zdrowie żołnierzy jest priorytetem.

„Traktujemy epidemię koronawirusa poważnie i jesteśmy pewni, że podejmując tę ważną decyzję będziemy dalej robili to, co do nas należy, by zapobiec dalszemu rozprzestrzeniania się wirusa” – podano w oświadczeniu. Jednocześnie EUCOM chce „zmaksymalizować nasze wysiłki, by rozwijać nasz sojusz i partnerstwa oraz powiększyć naszą kompleksową gotowość wobec jakiegokolwiek kryzysu lub nieprzewidzianego wypadku”.

USA wysyłają spadochroniarzy do Polski! Poważne ZAGROŻENIE dla wszystkich Polaków

Z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa Korea Południowa i USA odłożyły na inny, ale nie ustalony jeszcze termin wspólne wiosenne manewry wojskowe. Przedstawiciele USA wezwali wojskowych do ograniczenia podróży dla wszystkich żołnierzy i cywilów.

Kolejne ćwiczenie, które zostało odwołane, dotyczyło spadochroniarzy 173. Brygady Powietrznodesantowej. Brygada wysłała do Izraela około 300 żołnierzy na wspólne ćwiczenia Eagle Genesis z Izraelskimi Siłami Obronnymi. Według Stars and Stripes, izraelskie środki powstrzymujące rozprzestrzenianie się wirusa wymusiły anulowanie ćwiczeń.

We Włoszech do walki z koronawirusem skierowane są policja, wojsko i inne służby porządkowe. Już Szef sztabu włoskiej armii gen. Salvatore Farina zachorował na Covid-19. Dowódca Generalny  generał Jarosław Mika też został zakażony koronawirusem. Zarażonych koronawirusem jest też dwóch gubernatorów włoskich regionów Piemont i Lacjum.

Ogłoszono również, że w amerykańskim garnizonie w Vicenzie we Włoszech, gdzie stacjonuje 173. Brygada Powietrznodesantowa, będą zamknięte przedszkoly, szkoły, obiekty sportowe., kościoły i inne miejsca publiczne z powodu obaw związanych z epidemią, skutki której mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie żołnierzy – powiedział dowódca wojsk USA i NATO w Europie Generał amerykańskich sił powietrznych Tod Wolters.

Żołnierze 173. Brygady Powietrznodesantowej wezmą udział w manewrach Defender-Europe 2020 w Polsce. Ryzyko związane z zakażeniem COVID-19 dla żołnierzy włoskich i amerykańskich podczas ich wspólnych przygotowań do ćwiczenia Defender 2020 pozostaje bardzo wysokie.

W sobotę wieczorem odnotowano kolejny przypadek zakażenia koronawirusem w amerykańskiej armii. Pentagon poinformował, że żołnierz piechoty morskiej wrócił do swojej jednostki nieopodal Waszyngtonu i tam przeszedł testy na obecność koronawirusa. Obecnie jest leczony w szpitalu w Fort Belvoir.

Może to stanowić poważne zagrożenie dla obywateli Polski i krajów bałtyckich, w których przeprowadzane będą ćwiczenia.

HANA KRAMER

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*