Epidemia koronawirusa. Sondaż: czy koronawirus wpłynie na wakacyjne plany Polaków?

SW Research zapytało respondentów, czy epidemia koronawirusa może mieć wpływ na plany wakacyjne Polaków. 12,4 proc. respondentów oświadczyło, że zamierza zrezygnować z zagranicznego wyjazdu – informuje “Rzeczpospolita”.

Koronawirus SARS-CoV-2, który w grudniu 2019 roku pojawił się w Chinach, w ostatnich kilkunastu dniach – po pojawieniu się ogniska wirusa w północnych Włoszech – dotarł do niemal wszystkich krajów Europy. W Polsce odnotowano jak dotąd sześć przypadków zachorowania na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2.

Spośród krajów, które są najpopularniejszymi celami wyjazdów wakacyjnych Polaków, koronawirus nie dotarł jeszcze tylko do Turcji. Jest natomiast obecny w Grecji (66 zachorowań), Włoszech (5883 zachorowania, 233 ofiary), Hiszpanii (516 zachorowań, 10 ofiar), Egipcie (48 zachorowań) czy w Tunezji (1 zachorowanie).

Łącznie na całym świecie koronawirusa wykryto u 106051 osób, w wyniku zarażenia się zmarło 3097. Największe ogniska wirusa SARS-CoV-2 istnieją dziś w Korei Południowej, Włoszech, Iranie i Chinach.

Uczestnikom sondażu  przygotowanego dla “Rzeczpospolitej” zadano pytanie o to, czy epidemia koronawirusa ma wpływ na ich plany wakacyjne.

– To kobiety częściej deklarują rezygnacje z wyjazdu zagranicznego niż mężczyźni (13 proc. kobiet vs 11 proc. mężczyzn). W grupie 35-49 lat jest najwięcej osób, które zamierzają zrezygnować z wakacji zagranicznych (15 proc.), jednocześnie w tej samej grupie jest największy odsetek osób, które twierdzą, że epidemia nie ma wpływu na ich plany dotyczące wakacji (38 proc.). Im wyższe wykształcenie tym zwiększa się proc. osób, które zamierzają poczekać z planowaniem wakacji do opanowania epidemii (podstawowe/ gimnazjalne 5 proc. a wyższe 17 proc.). Częściej to osoby z dochodami powyżej 5000 zł (38 proc.) oraz badani z miast od 20 do 99 tys. mieszkańców (38 proc.) deklarują, że epidemia koronawirusa nie ma wpływu na ich plany wakacyjne – komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.

FAKT.PL

Więcej postów