Emerycie! Pospiesz się by nie stracić trzynastki. Kwietniowy dodatek nie dla wszystkich

Emerycie trzynastka

Uwaga, nie przegap terminów! Dodatkowy tysiąc złotych wypłaci ZUS w kwietniu na konta emerytów i rencistów, którzy będą zarejestrowani do końca marca 2020 roku Jeśli ktoś niedawno osiągnął, lub wkrótce osiągnie wiek emerytalny, nie powinien zwlekać ze złożeniem wniosku do ZUS, bo może nie dostać „trzynastki”!

Przygotowany przez ministerstwo rodziny projekt ustawy wprowadzającej na stałe trzynaste świadczenie zakłada wypłatę w kwietniu przyszłego roku 1200 zł brutto, czyli ok. 1020 zł na rękę. Aby ZUS mógł zaplanować na wiosnę przelewy „emerytury plus” ustawa powinna być uchwalona do końca grudnia.

Trzynastka trafi na konta około 10 mln emerytów i rencistów, którzy będą zarejestrowani w ZUS przed kwietniem przyszłego roku. Osoby, które osiągną przed tą datą wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) nie mogą zwlekać z rejestracją, gdyż brak decyzji ZUS o przyznaniu świadczenia będzie równoznaczny z utratą szansy na dodatkową gotówkę.

– ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji o przyznaniu świadczenia. Przy skomplikowanych sprawach, do których zalicza się np. praca poza granicami kraju albo brak dokumentacji z upadłych zakładów pracy, ten proces może się wydłużyć. Dlatego nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku o emeryturę – podkreśla Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Bezpieczny termin na złożenie wniosku to 2-3 miesiące. Czyli najlepiej złożyć wniosek już teraz albo najpóźniej przed końcem stycznia przyszłego roku.

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!