Prof. Jerzy Bralczyk dla Faktu: Jak opisać świat? [OPINIA]

Znakomity językoznawca komentuje wykład, który Olga Tokarczuk wygłosiła w minioną sobotę w Sztokholmie. We wtorek 10 grudnia pisarka odbiera Nagrodę Nobla z literatury za rok 2018

Wydaje mi się, że najważniejsze wątki w wykładzie pani Olgi Tokarczuk niejako streszczał jego tytuł „Czuły narrator”.

Pisarka przyznaje, że obecnie nie mamy dobrej możliwości opisu rzeczywistości i świata. A właśnie umiejętność opisu, właściwego nazywania świata jest niezbędna, żeby go dobrze poznać.

Olga Tokarczuk jest człowiekiem słowa, pisarką i to sprawia, że patrzy na świat z perspektywy języka. Ta perspektywa jest szczególnie bliska także mnie.

Zwróciłem uwagę na zdania, w których nasza noblistka mówi, że opowiadanie o świecie zawiera często sprzeczne, a także fałszywe, czy podbarwione agresją informacje. Odnosimy wrażenie, że nie potrafimy poradzić sobie ze skomplikowaną rzeczywistością.

Ale ważne jest – i pocieszające – także to, iż zdajemy sobie z tego sprawę. Ten aspekt dostrzega też Olga Tokarczuk i mówi nam o nim. Daje nadzieję, że widząc problem, będziemy być może potrafili znaleźć też jakąś receptę, żeby nasz świat opisać tak, jak on na to zasługuje. Powinniśmy czuć, że go rozumiemy. Wydaje mi się, że to przesłanie płynące z wykładu pani Tokarczuk, jest szczególnie istotne.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*