Prawybory prezydenckie w Konfederacji. Bosak z najlepszym wynikiem

Po pierwszych czterech zjazdach w prawyborach kandydatów na prezydenta Konfederacji, najwięcej głosów wyborców zdobyli kolejno Krzysztof Bosak, Artur Dziambor, Grzegorz Braun i Konrad Berkowicz. W grudniu i styczniu odbędzie się jeszcze 12 zjazdów prawyborczych. Zwycięzcę wybiorą elektorzy 18 stycznia.

Po zjazdach w Białymstoku, Olsztynie, Gdańsku i Bydgoszczy kandydaci w prawyborach Konfederacji na prezydenta zdobyli następująca liczbę głosów: Krzysztof Bosak – 331, Artur Dziambor – 155, Grzegorz Braun – 153, Konrad Berkowicz – 91, Janusz Korwin-Mikke – 40, Paweł Skutecki – 14, Krzysztof Tołwiński – 12 i Magdalena Ziętek-Wielomska – 4.

Po pierwszym z czterech weekendów prawyborczych Bosak (Ruch Narodowy) ma 21 głosów elektorskich, Braun (Korona) i Dziambor (KORWiN) po 10 głosów, Berkowicz (KORWiN) 6 oraz Janusz Korwin-Mikke (KORWiN) i Jacek Wilk (KORWiN) po 3 głosy. Oznacza to, że kandydaci partii KORWiN mają 22 głosy elektorskie, Ruchu Narodowego 21 i Korony 10.

Przed wyborcami jeszcze trzy weekendy prawyborcze Konfederacji. Najbliższe zjazdy odbędą się 14 grudnia w Warszawie i w Kielcach oraz 15 grudnia w Rzeszowie i Lublinie. Kolejne będą: 4 stycznia w Krakowie i Gliwicach, 5 stycznia w Opolu i Wrocławiu, 11 stycznia w Łodzi i Poznaniu oraz 12 stycznia w Zielonej Górze i Szczecinie.

Zagłosować może każdy dorosły Polak mieszkający w Polsce, który zarejestruje się poprzez formularz internetowy i przekaże co najmniej 30 zł darowizny na rzecz partii Konfederacja Wolność i Niepodległość, nie później niż trzy dni przed danym zjazdem prawyborczym.

Po każdym ze zjazdów, kandydat otrzymuje proporcjonalną do poparcia liczbę mandatów elektorskich, które będzie mógł obsadzić wybranymi przez siebie przedstawicielami. Zjazd elektorski zaplanowano 18 stycznia w Warszawie. Wtedy zostanie wyłoniony zwycięzca prawyborów.

– Dwustopniowe głosowanie uważamy za słuszne, gdyż dodaje ono prawyborom wiele potrzebnych emocji. Dopiero na koniec, właściwie w jednej chwili, poznamy ostatecznego zwycięzcę prawyborów, który weźmie udział w majowych wyborach prezydenckich – podkreślił przewodniczący Centralnej Komisji Prawyborczej Witold Tumanowicz.

W jesiennych wyborach parlamentarnych Konfederacja Wolność i Niepodległość zdobyła poparcie ponad 1 mln 256 tys. wyborców, czyli 6,4 proc. głosujących i wprowadziła do Sejmu 11 posłów. Pięciu z nich bierze udział w prezydenckich prawyborach: Berkowicz, Bosak, Braun, Dziambor i Korwin-Mikke. (PAP)

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*