GIF wycofuje z obrotu kolejne partie popularnego leku. Preparaty medyczne skażone

Preparaty medyczne skażone

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał już 5 decyzji o wycofaniu z obrotu kolejnych partii produktów leczniczych zawierających substancję czynną Ranitidinium.

Decyzja wydana przez GIF 29 listopada br. dotyczy tabletek powlekanych i musujących oraz roztworu do infuzji leku Ranigast.

Wiele osób korzysta z tych preparatów leczniczych regularnie. Podczas przeprowadzonych testów została w nich wykryta rakotwórcza substancja NDMA.

Wycofane z obrotu zostały leki zawierające substancję, która jest niestabilna i wskutek jej rozpadu ma powstawać rakotwórcza N-nitrozodimetyloamina:

Ranigast Pro, 75 mg, tabletki powlekane;

Ranigast, 0,5 mg/ml, roztwór do infuzji;

Ranigast, 150 mg, tabletki powlekane;

Ranigast Fast, 150 mg, tabletki musujące;

Ranigast Max, 150 mg, tabletki powlekane.

„Przyczyną wycofania z obrotu jest potwierdzenie przekroczenia dopuszczalnego limitu N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w seriach substancji czynnej Ranitidinum zastosowanej do wytworzenia ww. produktów” – czytamy na stronie głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Pacjenci posiadający produkty lecznicze, których dotyczą decyzje, powinni w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, w celu ustalenia dalszego sposobu terapii – zaleca GIF.

Osoby, które mają w swoich apteczkach któryś z zakwestionowanych leków, powinny oddać go do apteki w celu utylizacji.

NCZAS.COM

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*